2013. január 29., kedd

Fűszeres csirke









A csirke számomra az az étel, amit nem lehet megunni. Meg tudom enni reggel, délben, este. Egy nagyon finom elkészítési mód a sütés, és ha ez párosul a kínai 5 fűszerkeverékhez, vagy”Ne add Uram” azzal hasonlóan van ízesítve, hát az maga a tökéletesség. Ebben a kisvárosban nem mindig beszerezhető ez az olcsónak nem mondható fűszer. Tehát magad uram, ha szolgád nincsen. És akkor mára ennyi a közhelyekből. Térjünk a lényegre.




1 egész csirke
1 evőkanál 5 fűszerkeverék
1-2 evőkanál olaj

körethez
sárgarépa
petrezselyem gyökér
karalábé
cékla
burgonya
zellergumó


Elkészítés.
A csirkét alaposan bedörzsöljük a fűszerkeverékkel, és jól besózunk, majd egy fél órára hűtőben pihentetjük. Ezután tepsibe, vagy más hőálló edényben alufóliával letakarva 200 fokos sütőben 1-2 óra alatt megsütjük. Félidőben vegyük le róla a fóliát, hogy szépen megpiruljon a bőre. A fűszer keveréket magunk is elkészíthetjük, az általunk kedvelt összeállításban. Én mindenből egy kávéskanállal teszek egy száraz serpenyőbe, kicsit átpirítom, ezt az összemelegített, átpirított keveréket teszem a mozsárba, és összetöröm. Az én keverékem a következő fűszerekből áll: koriander, kömény, szegfűszeg, bors, fahéj
A zöldségeket megtisztítom, és kb egyenlő nagyságú hasábokra vágom, sózom, borsozom, és olívaolajjal alaposan megpermetezem, fóliával lefedem, és  a hússal egy időben sütőbe rakom. A fóliát erről is leveszem félidőben, megnézem puhák-e a zöldségek, ha elég puhák addig sütöm tovább, amíg szép karamelizáltak lesznek.
A csirkét sütés után hagyom pihenni 10 percig, azután szeletelem, és a zöldség körettel tálalom.






Ennél biztosabb jele nincs annak, hogy sikerült egy étel


2013. január 22., kedd

Házi mézes mustár






A mustár házi készítésére biztatok mindenkit. Sokkal ízletesebb, és olcsó, nem csak adalékkal, meg állománynövelővel van tele, hanem ízekkel. Ráadásul pillanatok alatt elkészíthető, bár igaz egy éjszakára be kell a magokat áztatni, de ez a legkevesebb. A virsli szinte elájul, amikor egy házi mézes-mustárral szembekerül. A gyerekek pedig imádják. Persze csak a szelídített változatot, amit azzal teszünk kellemesebbé, hogy felforraljuk, és addig főzzük, amíg a kívánt erősségre szelidül. Azon kívül fantasztikus ízesítő húsok sütésénél, vagy csak egy mártás elkészítésénél. Egyszóval érdemes megpróbálni.

hozzávalók

1/2 csésze fehér mustármag
3/4 csésze almaecet
1/3 csésze víz
1 1/2 tk. cukor
½  csésze méz
  

Elkészítés

A mustármagot egy éjszakára áztassuk be az ecet és a víz keverékébe, ügyeljünk, hogy a magokat ellepje a folyadék. Másnap tegyük turmixba, vagy robotgépbe, a késes adaptert használva, és adjuk hozzá a mézet, keverjük, pürésítsük addig, amíg a kívánt minőséget el nem érjük. Ha magosabban szeretjük durvára, tehát rövidebb ideig turmixszoljuk, ha finomabban, akkor hosszabb ideig keverjük. Ha szükséges adjunk még hozzá vizet.
Tegyük kis üvegekbe, és sterilizáljuk, a víz újraforrásától számítva 15 percig.
A kamrába tesszük, miután felcímkéztük. Kb egy hét eltelte után éri el a legjobb ízt, addig esetleg túl fűszeresnek tűnhet.




2013. január 17., csütörtök

Vajas pogácsa






Annyira nehezen kezdtem el pogácsát sütni. Első próbálkozásaim nem jártak sikerrel, bár a párom szerint finom volt mind, és valóban mindig el is fogyott, valahogy soha nem volt olyan jó mint az Anyukámé, vagy a szeretett Nagyimé. Most viszont megtört a jég. Arra az elhatározásra jutottam, lesz ami lesz vajaspogácsát fogok sütni. A féltve őrzött Mamireceptek közötti bogarászás eredményeként elkészül életem legjobb vajaspogija.



Hozzávalók

1 kg liszt
5 dkg élesztő
30 dkg vaj vagy margarin
3 tojássárgája
½ l tej
1 tk cukor
2 tk só
A tejet meglangyosítom, elkeverem benne a cukrot, feloldom az élesztőt, és felfuttatom. Közben a vajat elmorzsolom a sóval elkevert liszttel. A liszt közepébe mélyedést készítek, ide öntöm a felfutott élesztős tejet, és alaposan összegyúrom. Ez után kinyújtom és hajtogatom olyan módom, hogy először jobb oldalról felhajtom a tészta egyharmadát a kétharmad részig, majd baloldalról ugyan így járok el. Egy kicsit kinyújtom, és a hosszú résznél megismételem a műveletet. Jobbról egyharmadát a kétharmad részig, majd a bal oldali egyharmadot ráhajtom a már összehajtott tésztára. Remélem elég bonyolultan írtam le. De azt hiszem, a régi motorosok tudják, miről van szó, én pedig ígérem, fogok egy pogácsahajtogatási képsort feltenni. Hajtogatás után lefedve pihentetem fél órát.
Ezt a műveletet még kétszer megismétlem, ezután 1 ½ - 2 cm vastagságúra kinyújtom, tetejét tojással megkenem, bevagdosom, és közepes pogácsavágóval kiszaggatom. Oldalát kicsit megigazítva tepsire rakom és további fél órát pihentetem. Közben a sütőt 180 fokosra előmelegítem. Majd 30-35 perc alatt készre sütöm.




2013. január 14., hétfő

Paradicsomos sült csirkecomb spagettivel




A csirkecomb paradicsomban sütve fergeteges ízt hoz létre. Jó körmönfontan fogalmazott mondat. Arról van szó, hogy halvány fogalmam sem volt mit is készítsek ebédre. Szétnéztem, és úgy döntöttem, lesz ami lesz paradicsomban fogom a csirkecombokat kisütni. Csirkecomb van a hűtőben, paradicsomlét még a nyáron csináltam, pesto van a kamrában, olasz fűszerkeverék pillanatok alatt összeállítható. Én leginkább rozmaring, kakukkfű, paprika, rózsabors, borsikafű, bazsalikom és tárkony fűszerek keverékét használom, de lehet készen is vásárolni.



Hozzávalók
4 db csirkecomb
1 evőkanál olasz fűszerkeverék
500 ml paradicsomlé
2-3 gerezd fokhagyma
só, bors
1-2 evőkanál zöld pesto
400 g spagetti

A csirkecombokat megszórtam az olasz fűszerkeverékkel, és sóval. Egy fél óra pihenés után olajozott tepsibe tettem, és felöntöttem a paradicsomlével, amiben elkevertem sót, borsot, és a zúzott fokhagymát. Alufóliával befedtem, és 200 fokos sütőben sütöttem 30 percig. Ezután levettem a fóliát és pirosra sütöttem a húst. Akkorra a paradicsom is mártás sűrűségű lett. Közben bő, sós vízben megfőztem a spagettit, amit 2 evőkanál zöld pesto-val összekevertem.
A spagettit a paradicsommártással meglocsoltam, és a sült hússal tálaltam. 
Amellett, hogy nagyon finom, nagyon egyszerű, gyorsan elkészíthető is.




2013. január 13., vasárnap

Kivi dzsem






Befőzni bármikor lehet. 
Amikor a multik kihasználják gyümölcs utáni vágyunkat azzal, hogy a déligyümölcsök tömkelegét kínálják, miért ne használhatnánk ki mi is őket. Bátram vegyünk az olcsó gyümölcsökből, és tegyük el lekvárnak, vagy csak kompótnak. a mandarinból kiváló kompót készíthető, amit akár gyümölcssalátához, akár tortadíszítésre, vagy csak magában fogyaszthatunk. És ha még a nyári napokra is marad, a fagylaltokat kiválóan kiegészíti, vagy ízesíti. Egyszóval kezdjünk hozzá mielőbb, hiszen most van a szezonja. 
A narancslekvár receptjét már korábban leírtam, de készíthetünk citromból marmeládot, vagy akár sóban tartósított citromot
És sorolhatnám, mennyi mindent szeretünk ezekből a gyümölcsökből.


Én ma a kivi dzsemmel próbálkoztam, és bizton állítom, érdemes volt. Szeretem ezt a fanyar gyümölcsöt, de őszintén bevallom, egy kiló kifog rajtam. De azért nem mindegy hogy milyen kiszerelésben vásároljuk meg. Jobban megéri egy egész dobozzal megvenni, hiszen 3-4 darab árából lehetünk egy teljes doboz tulajdonosai. - Amellett, hogy a C-vitamin tartalma igen magas, emlékeztet a pöszméte ízére. Talán éppen ezért készítettem hasonlóan, mint ahogy a piszkelekvárt szoktam.






Hozzávalók
1 kg kivi
1 csomag befőző cukor
1 db citrom reszelt héja és leve

A citromot beáztatom a szokott módon sós vízbe, közben a kiviket megpucolom, és botmixerrel pürésítem. Hozzáadom a reszelt citrom héját, a citrom levét, majd összekeverem a befőző cukorral.
Csak addig főzöm, amíg teljesen felfő, és üvegessé válik. Talán így a rövid forralási idő valamennyi C-vitamint megőriz benne.
Amikor forr, tiszta üvegekbe teszem, a tetejét rázárom és öt percre fejjel lefelé fordítom, majd a felcímkézem, és a kamra polcára teszem.









2013. január 11., péntek

Cukrozott narancshéj






Sok cukrozott narancshéjat elfogyaszt a család, hiszen süteményekbe nagyon szívesen használjuk. A gyümölcskenyér többek között ezzel is ízesítve van. Muffin sütésekor, egy szelet csokival nagyszerű. És sorolhatnám mi mindenbe kerülhet. Most mikor az üzletek rengeteg narancsot kínálnak, érdemes ebből is készíteni. Aki arra gondol, hogy hip-hop elkészül téved, mivel hetek alatt tudjuk csak megcsinálni.

Hozzávalók:

4 nagy narancs
30 dkg kristálycukor
3 dl víz




Kezdeném azzal, hogy mindenek előtt a narancsokat áztassuk be szódabikarbónás vagy sós vízbe, hogy minél jobban leázhasson a tartósító róla. Azután alaposan súroljuk , majd hámozzuk meg őket. 
A legjobb ehhez a vastagabb héjú narancs. 
Én éles késsen körbemetszem olyan mélyen, ahogy a héj vastagságát gondolom, 6 vagy 8 cikkre, és a kezemmel lefejtem a fehér résszel együtt. 
Előbb vékonyra csíkozom, majd kockázom. 
Ezután egy edénybe teszem, és felöntöm hideg vízzel. 24 órát hagyom ázni, azután a vizet leszűröm róla, és újra felöntöm. Ezt egy hétig minden nap megismétlem. 
Egy hét eltelte után alaposan leöblítem, félre teszem lecsepegni. 
1:1 arányban cukorszirupot készítek, amibe a narancshéjat felteszem főni. Addig főzöm, amíg a héjak opálosak nem lesznek. Ekkor elzárom a tüzet, és hagyom hűlni. 24 óra múlva megint főzöm, addig, amíg el kezd ragacsossá válni a héj, majd ismét hagyom egy napot az edényben. 
Másnap addig főzöm, amíg a cukor szinte teljesen rátapad a héjakra, és kezdenek darabokra szétjönni. Ekkor egy sütőpapírral bélelt tálcára borítom, egysorosan eligazítom, és hagyom kihűlni. Miután kihűlt szétrázogatom, és száradni hagyom. 
Amikor teljesen megszáradt, üvegekbe rakom, és lezárom.









2013. január 10., csütörtök

Citromos mézes gyömbértea








Imádom a gőzölgő citromos-gyömbéres teát mézzel, vagy csak egy kevés steviával. Annyira finom, és nagyon egészséges. Most, mikor mindenki méregtelenít, mert a karácsonyi nagy evések alaposan megtépázták egészségünket, és alakunkat, a közérzetünkről nem is beszélve.

A citromos víz néhány előnye

Jó gyomor
A citrom segíthet enyhíteni az emésztési problémákat. Ezek közé tartozik a hányinger, gyomorégés. Többek között megszünteti a puffadást, a böfögést is. A citrom vértisztító hatású, valamint jó hatással van a májra, segíti az epeműködést. Rendszeres fogyasztása hozzájárul a székrekedés megszüntetéséhez.

Kiváló bőrápoló
A citrom egy természetes antiszeptikus gyógyszer, részt vehet a bőrproblémák megoldásában.
Egy C-vitaminban gazdag növény, mely belsőleg javítja, széppé teszi, fiatalítja a bőrt.
Napi fogyasztása láthatóan fényessé teszi a bőr tónusát, úgy viselkedik mint egy nagyon jó ránctalanító.

Nagyszerű fogápoló

Ha friss citromlét alkalmazunk fájó fogon, az segíthet a megszüntetésében.
Ínyvérzéskor a citromleves masszázs megállíthatja a vérzést. Hozzájárul a kellemetlen szagok, és kapcsolódó ínyproblémák megszüntetésében.

Torokfertőzések gyógyítása


A citrom kiváló gyümölcs a torokfájás, mandulagyulladás ellen.
Antibakteriális tulajdonságának köszönhetően torokfertőtlenítő hatása van.
1:1 arányos víz-citromlé keverékével történő gargarizálás segít megszüntetni a torokfájdalmat.

Jó társ a fogyásban

A citromos víz fogyasztásának egyik nagy előnye, hogy előkészíti a szervezetet egy nagy fogyáshoz. Citromlével kevert langyos víz mézzel csökkenti a testsúlyt

Magas vérnyomás ellen

Magas kálium tartalma miatt csodákra képes a szívproblémák leküzdésében.
Segít a magas vérnyomás csökkentésében, nagyon jó szédülés és hányinger ellen. Csökkenti a stresszt, a depressziót, ezáltal pihenést nyújt a testnek és léleknek.

Segítség a légzőszervi betegségek gyógyításában

Asztmában szenvedő embereknél a citromos víz fogyasztása sokat segít.

Reuma kezelése

A citrom jó vízhajtó. A citromos víz segít kiürülni a szervezetből a méreganyagokat, ezzel is segítve a reuma és az ízületi gyulladás megszüntetését.

Csökkenti a lázat

Citromos víz fogyasztása segít a lázcsökkentésben influenzás, megfázások betegségeknél.






A gyömbér élettani hatásai

A citrom nem az egyedüli segítség ebben a finom teában. A gyömbér igazán figyelemre méltó egészség generáló tulajdonságokkal rendelkező növény. Szerencsére már minden magára valamit is adó élelmiszerüzletben kapható.
Hatékony segítség lehet:

Hányingerrel járó mozgásszervi betegségben

A gyömbérben található B6 vitamin a reggeli rosszullétek kezelésében nagy segítségre lehet. 

Csökkenti a fájdalmat és a gyulladást 


Kimutatták, hogy a gyömbér, gyulladás gátló tulajdonságokkal rendelkezik, és egy erős természetes fájdalomcsillapító.
Gyomorégés ellen

A gyömbérteát leggyakrabban gyomorégésre ajánlják.
Hatékony lehet még ételmérgezésekkor, mivel pozitív hatásokat fejt ki a gyomorban.

Megfázás, influenza

A gyömbért régóta használják influenzás és megfázásos tünetek kezelésére.


Migrén

Enyhülést nyújthat migrén esetén, mivel képes megállítani a prosztaglandinok által okozott fájdalmat és a gyulladást a vérerekben.

A prosztaglandinok olyan zsírsavak, amelyeket legelőször a prosztatában és az ondóhólyagokban találtak meg, majd később számos szervben és szövetben is felfedezték jelenlétüket. A prosztaglandinok hatása igen fontos és változatos, mivel befolyásolják a szaporítószervek, a keringési rendszer, a hörgők, a tápcsatorna, az ideg- és az immunrendszer, a belső elválasztású mirigyek, valamint a vérlemezkék működését is. Alkalmazásuk a gyógyítás területén nagy reményeket keltett, azonban a gyakorlati alkalmazás lehetősége korlátozott, mivel ezek a vegyületek a tüdők érrendszerében lebomlanak.

Menstruációs görcsök

 A kínai orvoslás, a gyömbér tea - barna cukorral történő fogyasztását javasolják a menstruációs görcsök kezelésére.

A méz élettani hatásai


A méz többet jelent, mint édesség. Manapság, amikor sok szó esik a természetes táplálkozásról, a méz és a mézzel készült ételek iránt egyre nagyobb az érdeklődés, s a méz pozitív természetes hatásainak tárháza szinte kimeríthetetlen.
1 kg mézben található tápanyag egyenértékű 50 db tojással, 25 db banánnal, 40 db naranccsal, 1,6 kg marhahússal.
A méz cukortartalmának több mint 80%-a azonnal felszívódik ezért nem terheli a hasnyálmirigyet.
11 féle vitamint (C, B, H, P), kb. 30-féle ásványi anyagot, 19 féle aminosavakat és enzimeket tartalmaz.
A méz egyik legismertebb hatása az izmok munkaképességének a segítése. A szív izomzatára is jótékony hatással van. Pozitív hatást képes elérni szívritmuszavarok, szívizomgyulladások, hipertónia, torokgyulladás, gége- és légcsőhurut gyógyításánál.
A méz rendszeres fogyasztása teljesítménynövekedést, az egész szervezet jó kondícióját, betegségekkel szembeni ellenállóságát eredményezi.
A méz legendás gyógyhatását tudományos bizonyítékokkal alátámasztani kívánó kutatók szerint a méz lelassítja a kórokozók fejlődését, még olyan baktériumtörzsek esetében is, amelyek ellenállóvá váltak egyes modern antibiotikumokkal szemben.
A méz hatására a sejtek jobban használják fel az oxigént.
A méz erõsíti az idegeket, az immunrendszert.
Méregteleníti, tisztítja a szervezetet, mert a máj sokkal könnyebben, jobban és gyorsabban dolgozza fel, mint a cukrot.
Jótékonyan hat a fiatal szervezetre a csontképző hatása miatt.
A mézet használhatjuk külsőleg is. Ugyanis ha a bőr sérüléseit mézzel kenjük be, az lakkszerű réteget képez rajta, fertőtleníti, kiöblíti a sebet. A mézzel kezelt seb háromszor olyan gyorsan tisztul, s a sérülés hegtelenül tűnik el. Méz hatására a sérült szövetekből gyorsan kitisztul a vizenyő, és a méz serkenti a sejtképződést, megöli a baktériumokat.


És akkor az elkészítése ennek a finom nedűnek a következő.

Hozzávalók:

kb. 5 cm-es gyömbér gyökér reszelve, vagy vékonyan felszeletelve
1 db citrom frissen facsart leve
2-3 kanál méz vagy stevia
1 liter forró víz

Egyszerűen öntsünk forró vizet a gyömbérre, és hagyjuk 5 percig állni. Ezután tesszük hozzá a citromlét és a mézet.


Egészségünkre!










Kevi sodrott perec

  Hetek óta vágyok egy kis hazai ízre. Most szerintem túl sokat gondolok az otthoniakra.  Ettől is lehet, hogy nehezemre esik nem gondolni a...