2017. december 30., szombat

Avokádós tojássaláta






Pár napja igazán érett avokádó volt kapható nálunk a boltban. Ahányszor a kezembe vettem számlázás közben, annyiszor folyt össze a nyál a számban.
Megvolt a terv a szilveszteri mártogatósokhoz. Mivel ketten töltjük az év utolsó napját, ráadásul én csak viszonylag későn érek haza, lehetőség szerint el kell készíteni amit csak lehet.
Avokádóból leginkább guacamole -t készítenek, amit vagy szeret valaki, vagy nem. Én első esetben szappan ízűnek éreztem. Mint kiderült nem volt elég hideg amikor ettem. Már mint nem kint nem volt elég hideg, hanem maga a krém nem volt elég hideg. Ráadásul valamiért, mint később kiderült a hagyma reszelése miatt keserű is volt. De legyen megbocsátva nekem, új volt még az étlapon ez a gyümölcs-zöldség. Persze a párom mind egy szálig eltüntette, mert már akkor is szívesen feláldozta magát a gasztronómiai merényleteknek. Sőt nála jobb kóstolóm azóta sincs.

Elhatározásom, hogy kapros avokádós tojássalátát készítek a pirítósra, csak álom maradt. Friss kaprot ilyenkor max nagy multiknál lehet, szárított kaprot meg vétek lenne használni ilyen gyönyörűséges, érett avokádó esetében.
Ezért maradt a zöldhagyma és (a kertben még zölden megtalálható) petrezselyem levél.

Mindenek előtt előkészítettem mindent.
Tojást főztem, jó keményre, hagymát vágtam apróra, közben kiszaladtam a kertbe petrezselymet szedni, közben találkoztam az árva kis kakassal, aki még mindig itt van velünk, míg a többi pipi már gazdára talált, és azután mostam, szárítottam a leveleket, hogy fölösleges vizet ne tegyek a saliba. Borsot daráltam, szép színes borsot, mert az is kell bele. Ezután a zöld citromot mostam, sikáltam, mert a héja is kell, meg a leve is, és nem lehet tudni mennyi ment a tartósítóból rá szállítás előtt, de remélem a szódabikarbónás kezelés jót tett neki. Persze ha nem, hát az sem érdekel. Na jó persze, hogy érdekel. De annyira kicsi ez a lime, hogy alig van héja, de legalább jó leveses. Mert szeretem a lime-t főleg koktélokban, de persze az illata is teljesen más mint a citromé.




Ja és még azt is meg akarom tudni, hogy valóban igaz-e az az állítás, hogy ha az avokádó magját rátesszük a kész krémre, akkor nem fog megbarnulni tárolás közben. Mert ugye minden avokádós finomság jó hidegen az igazi.
És akkor ennyi mellébeszélés után lássuk a teljes receptet.



Hozzávalók:

2 db avokádó
8 db kemény tojás
1 marék apróra vágott petrezselyem zöld
2-3 szál apróra vágott zöld hagyma

frissen őrölt színes bors
1/2 lime reszelt héja és leve


A tojásokat keményre főzzük, hideg vízzel lehűtjük, és ha hűtőbe tesszük pár órára, még a héját is nagyon könnyen le tudjuk venni.

Az avokádót kettévágjuk, a magokat eltávolítjuk, egy kanál segítségével kikaparjuk a héjból, és egy villával krémesre törjük.
Hozzáadjuk a felsorolt hozzávalókat, közben persze kóstoljuk és a szánk íze szerint adjuk a sót és a borsot, majd legvégül a kockára vágott tojást is keverjük bele.

Legvégül a kész salátára rátesszük a magokat, és folpackkal letakarva hűtőbe tesszük és alaposan lehűtjük.
Pirítóssal kínáljuk.













2017. december 26., kedd

Rakott káposzta







A karácsony és a káposzta összetartozása már évtizedes hagyomány családunkban.

Tegnap lányom kápráztatott el egy finom töltött káposztával, ma viszont én készítettem egy hagyományos Rácz féle rakott káposztát.

Azért Rácz féle, mert drága anyósom tanította meg velem azt a módját a káposzta főzésnek, amit az ő családja már hosszú évek óta készít.
Bevallom nálunk nem volt nagy keletje a füstölt húsnak és szalonnának, mert mint iparos emberek csak kedvtelésből tartottak állatot, főleg szárnyasokat. A disznóvágás csak évente, kétévente dívott, akkor is vásárolt jószág adta életét a ház konyhájának.
Amikor anyósom megbékélt velem, velem aki a kicsi fiát elrabolta, akkor tanított meg "igazi" töltött káposztát készíteni.
Emlékszem ahogy nagy figyelemmel apróra vágta a vöröshagymát, a füstölt húst, és mikor már mindent előkészített akkor kezdte el a töltelék összeállítását.
Most is ugyanúgy készítem, mert tudom, hogy nem véletlenül adta át a receptet nekem.





A rakott káposzta viszont teljesen más.
Itt nem lehet nyersen összeállítani a tölteléket. Mindent főzni, párolni kell, különben csak egy kemény, élvezhetetlen ételnek sem nevezhető förmedvény kerül a tányérra. Már ha lesz valaki, aki a tányérjára teszi.
Fontos még az alapanyag. Csakis finom érett apró káposztát használjunk, különben rágós, és nyúlós lesz.

Hozzávalók:

80 dkg savanyú apró káposzta (2-3 léből átmosva)
80 dkg darált hús
20 dkg füstölt tarja, vagy húsos szalonna
1 bögre rizs
só, bors, paprika
1 fej vöröshagyma
1 nagy gerezd fokhagyma
2 kanál sertészsír
350 ml tejföl

A rizst bő, sós vízben megfőzzük, leszűrjük. A káposztát váltott vízben kimossuk, hogy ne legyen nagyon savanyú.
A füstölt hús apró kockára vágjuk és zsírjára pirítjuk. A zsírban puhára pároljuk a szintén apró kockára vágott vöröshagymát. Azután a darált húst adjuk hozzá, fehéredésig sütjük, ha szükséges kevés zsírt adunk még hozzá. Sózzuk, borsozzuk, paprikázzuk, és a reszelt fokhagymát is hozzáadjuk.
A főtt rizst összekeverjük a fűszerezett hússal. Kóstoljuk, ne legyen nagyon sós, mert a káposzta is ad egy sós ízt neki.
Egy hőálló edényt zsírral kikenünk, és a káposzta felét leterítjük. Erre a húsos tölteléket, majd fedjük be a maradék savanyú káposztával. Végül az egészet simítsuk be tejföllel.
180 fokos sütőben 40 percig sütjük.

Kicsit hűlni hagyjuk, és tálaljuk.









2017. december 17., vasárnap

Diós és mákos bejgli kovásszal








Teljesen magával ragadott a madre kovász - talán nem is volt még ilyen jó dolog a konyhámban. Annyira megérte a sok időt rááldozni. Nem is tudom milyen sok időről beszélek, mikor csak pár perc törődést igényelt, azt sem minden nap.
Szóval ha te is szeretnél ilyen finom édes kovászt az életed részévé tenni, rajta! A receptet megtalálod itt!

A tegnapi kenyér készítésén teljesen felbuzdulva, nem akartam tovább várni. El kellett készítenem a bejglit, amire már olyan régen készülök.

Teljesen nélkülözni szeretném az étkezésemből az élesztőt, de a finom kenyeret és a kelt tésztákat is szeretem, így a kovász mellett voksoltam.

Körbejártam a témát, sok-sok oldalt elolvastam. Persze a kovásszal már voltak korábban is tapasztalataim, de mindig rásegítettem némi élesztővel.
És most megtörtént az áttörés. Finom, ráadásul szép bejglit sütöttem.

A recept:

A kovász szépen lassan dolgozik. Tehát hosszan kell keleszteni a tésztánkat. Most viszont nem kalácsot szerettem volna sütni, hanem bejglit.

A bejgli meghatározása a következő: Azonosítószám: MÉ 2-103

 Termék meghatározás A „különleges minőségű bejgli” búza finomlisztből BL 55, élesztő, étkezési só, vaj tej, cukor, tojás felhasználásával, jellegzetes omlós élesztős tésztakészítési technológiával, lappá nyújtás utáni egyenletesen elkent töltelékréteggel, a rúd feltekercselése előtti tésztaszélek visszahajtásával, tojásos lekenéssel, száraz kelesztéssel, majd ismételt tojásozással, száraz légterű sütőtérben történik sütéssel előállított termék.

6.2.5. Az élelmiszer minőségi jellemzői Fizikai, kémiai stb. jellemzők
Zsírtartalom: a különleges bejgli bélzetének zsírtartalma, szárazanyagra számítva legalább 28% (m/m).
Cukortartalom: a különleges bejgli bélzetének cukortartalma szárazanyagra számítva legalább 7,5% (m/m). Töltelék: A töltelék mennyisége a késztermékben: legalább 50% (m/m).
A termék megnevezésében szereplő a töltelék jellegét meghatározó anyag mennyisége a töltelékben: legalább 50% (m/m).

És ami a legfontosabb szerintem amitől bejgli lesz és nem kalács, hogy a töltelék 50 %

A kovász miatt már este elkezdtem az előtészta készítésével

Hozzávalók:

20 dkg Lievito-madre kovász
1 dl tej
2 dl víz
30 dkg liszt

A vizet és a tejet összekevertem, és ebben az elegyben a kovászomat teljesen feloldottam. Ezután hozzákevertem a lisztet, majd lefedve a konyhapulton hagytam reggelig.

A következő képek tükrözik, mivé vált egy éjjel alatt.




Teljesen beindult, csupa buborék




Amikor levettem a tetejét a tálnak fantasztikus látvány tárult elém


Miután kivettem az első adagot ilyen képet mutatott



Az előtészta elkészítése után a töltelékeket csináltam meg. Mind a kettőt azonos recept alapján


50 dkg mák vagy dió darálva
1 citrom reszelt héja
10 dkg mazsola
170 ml tej
15-20 dkg méz
15 dkg cukor

A tejet a cukorral és a mézzel összeforralom, és a darált dióra illetve mákra öntöm, amibe már elkevertem a citromhéjat, és a mazsolát.
Aki szereti tovább ízesítheti fahéjjal, gyömbérrel.

A tölteléket kihűtjük, lefedjük folpackkal, és a hűtőben tölti az éjjelt.

tészta recept:

35 dkg előtészta
35 dkg liszt
15 dkg porcukor
12,5 dkg vaj
6 dkg zsír
fél teáskanál só
1 nagy tojás sárgája

A hozzávalókat robotgépben összedolgoztam. Ügyeljünk, hogy minden hideg legyen, hiszen nem kalácsot szeretnénk készíteni.
Persze kézzel is össze lehet gyúrni, pillanatok alatt kellemesen rugalmas tésztát kapunk, ami nem ragad, könnyen nyújtható, selymes.
Három 35 dkg -os darabra osztjuk, és folpackba csomagolva legalább 1 órára hűtőbe tesszük.


A4-es nagyságra kinyújtjuk, ami legegyszerűbb egy eurofólián elvégezni. Ennek a fóliának a köznapi neve "bugyi" Érdemes, hiszen egyforma bejgliket tudunk készíteni.
Megkenjük a töltelékből kivett 35 dkg -al, mert ugye a bejgli egyenlő arányú, 1:1 tészta:töltelék


A4-es nagyságra kinyújtjuk



Megkenjük a töltelékkel




Felhajtjuk a széleket



Feltekerjük, tepsibe tesszük, és tojássárgájával lekenjük



Szorosan feltekerjük, és egy tepsibe tesszük, amit sütőpapírral béleltünk. Amíg a többi elkészül, tegyük hűtőbe, vagy hideg helyre.

Amikor mind a három kész, lekenjük tojássárgájával és visszatesszük száradni a hűtőbe. Az idő alatt elkészíthetjük a másik adag tésztát, amit mákkal töltünk.



A mákos kirepedt, de sebaj, senki sem tökéletes :)



A megszáradt tetejű tészta tekercset lekenjük tojásfehérjével, ismét szárítjuk, akár a hajszárítóval is rásegíthetünk.
Majd 200 fokosra előmelegített sütőben 35-40 perc alatt készre sütjük.
Hagyjuk kihűlni, szeleteljük.
A kihűlt bejglit csomagoljuk folpackba, úgy nagyon sokáig eltartható jó hűvös helyen.




Boldog karácsonyt!




2017. december 16., szombat

Kovászos fehér kenyér







Hetek óta készítem a kovászomat. Lievito Madre névre hallgató édes kovászt, ami nem tartalmazza azt a savanyú ízt, ami miatt sokan nem kedvelik a kovászos kenyereket. Kelt tészta készítésére pedig kiválóan alkalmas, éppen a már említett édes íz miatt.
A Lievito-Madre kovász készítését itt találod. Nos ebből a kovászból az utolsó készítési napon megmaradt darabból készítettem édes kovászt. Az édes kovász leírását is megtalálod a már említett helyen. Nagyon egyszerű, és a legjobb az egészben, hogy egyáltalán nem kell hozzá egy gramm élesztő sem.

Az első kenyérhez a 10 dkg madre kovászból készítettem édes kovászt, 20 dkg liszt, és 1 dl langyos víz hozzáadásával. Alaposan elkevertem a kovászt a vízzel, és hozzáadtam a lisztet, majd 24 órát hagytam a konyhapulton magára, hogy alaposan megérjen. Ebből a kovászból egy öreg tésztát a következő módon. 25 dkg kovász és 50 dkg liszt, valamit 3,5 dl langyos víz keverékét hagytam letakarva a konyhapulton egy éjjelre.

Reggel kezdtem a kenyerem megdagasztásához.




60 dkg kenyérlisztet átszitáltam, hozzá tettem 2 teáskanál sót, 1 dl tejfölt elkevertem 2 evőkanál olajjal és 3 dl langyos vízzel. Ezt a keveréket és 25 dkg öreg tésztát adtam még hozzá.
Összegyúrtam, és pihenni hagytam 30 percig. Ezután megdagasztottam. Ez mehet géppel, de kézzel sem tart sokáig.
Dagasztás után ismét hagytam pihenni 30 percig. Majd elkezdtem hajtogatni, mint a pogácsát szoktuk. Lentről fel, fentről le, jobbról balra, és balról jobbra. Tehát egy egyszerű hajtogatás, 3 alkalommal elkövetve. Bár az idő nem kevés, de a ráfordított emberi erő szintén kíméletes, és mellette lehet csinálni a dolgunkat.




Az utolsó hajtogatás után láthatóan nagyon szépen megkelt a tésztánk, és finom rugalmas. Tele buborékokkal, sima, fényes, és nagyon jó megfogni, megsimítani. Egyszóval tiszta terápia testnek és léleknek.
Ekkor beolajozzuk a munkafelületet, és megformázzuk a kenyerünket. Ez lehet vekni, vagy cipó alak, ahogy a kedvünk tartja. Én most egy cipót formáztam, amit alaposan belisztezett ruhával kibélelt szakajtóba tettem. Beliszteztem és betakartam. Magára hagytam, hogy szépen megkeljen. Amikor a felületét benyomva az ujjunk helye szép lassan jön vissza, és picit meglátszik a helye azután is akkor jó. Ekkor lehet az előmelegített sütőbe, jobb esetben a kemencébe tenni.





Én egy nagy vaslábasban sütöttem, amit már akkor betettem a sütőbe, amikor begyújtottam, hogy fel tudjon nagyon melegedni. A tésztát egy bevető lapátra teszem, amit alaposan beliszteztem, hogy a tészta mozogjon rajta, és a forró lábasba csúsztattam. Rátettem a fedőt, és a 250 fokos sütőbe visszateszem. 10 perc után meglessük a kenyeret, ha látjuk hogy szépen sül, levesszük a tetejét, és a hőmérsékletet csökkentjük 220 fokra, és visszatolva kb 50 percig sütjük még.

Amikor szép arany barna a teteje, végzünk egy kopogtató próbát. A lábasból kivett kenyér alját megkopogtatjuk, ha szép kongó hangot ad, kész a kenyerünk amit rácsra téve hagyjuk kihűlni.






Még nem vágtam fel, ha kihűl mutatom a bélzetét.

Jó sütögetést mindenkinek!



Itt vagyok, és nézzétek ilyen lett belül. Kellemes íz, semmi savanyú mellékíz, mint általában a kovászos kenyereknél lenni szokott. Érdemes volt ennyit várni a Lievito-Madre kovászra :)



2017. december 13., szerda

Madre kovász készítés

Nagyon motiváltnak érzem magam, hogy elfeledjen a bolti élesztőt és társait, hogy kovásszal tudjam elkészíteni a kelt tésztákat. Az élesztő sok olyan problémát okozott nálam, ami miatt gyomor problémáim adódtak, és ennél nagyobb motiváció szerintem nincs is.

Most, hogy már elkészítettem a Levito-Madre kovászomat, a Vadkovász suli leírása alapján, és igazán nagyszerűen sikerült, összefoglalom mit és hogyan csináltam.
Az összefoglaló a facebookon megjelentek alapján lett itt egy oldalra összeszedve, hogy ne kelljen lapozgatni az elkészítés után, hanem egymás alatt megtalálhassátok annak a leírását.


Mindenek előtt egy kis magyarázat.
A Levito Madre egy olasz fajta kovász, vagyis magyarul anyakovász.
Nagyobb tűrőképességű, mint a hagyományos kovász. Mint tudjuk, a kovászt életben kell tartani, etetni, akkor is, ha nem fogunk belőle használni.
Az anyakovász - ezzel szemben bírja az éhezést, bírja még a fagyasztóban való tárolást is. Legalább is mások leírásának tanulmányozásaiból ezt a következtetést vontam le. Majd elválik.
Ami szükséges hozzá, mint már a két nappal korábbi posztban írtam, 20 dkg liszt, 10 dkg víz, 2 dkg méz, és a lekenéséhez olíva olaj, (persze megteszi más hidegen sajtolt olaj is, aminek semleges az íze, és az illata.)
Használható kenyérhez, péksüteményekhez, épp úgy mint a hagyományos kovászunk.
A legnagyobb probléma talán az, hogy 25 napig tart elkészíteni, igaz, hogy csak pár perc naponta. Sőt nem is naponta, mert van olyan, hogy napokig rá sem kell nézni
 

Sokat olvasok a anyakovászról. Annak készítéséről, felhasználásáról, próbálkozások és profi felhasználások tömkelegével van tele a média.
Úgy gondoltam, hamarosan itt a karácsony, és érdemes lenne kovásszal készült finomságok készítésével szebbé tenni az ünnepet.
A anyakovásznak egyetlen baja van. 25 nap kell az elkészítéséhez.
Tehát legjobb esetben is december közepére lesz kész.
Kezdődjön a móka! 
Fogjunk egy befőttes üveget, aminek van teteje, de akár egy kistányérral is letakarhatjuk. A lényeg, hogy steril legyen az üvegünk.
20 dkg sima lisztet átszitálunk és adunk hozzá 10 dkg langyos vizet, valamint 2 dkg házi mézet. Szerintem fontos, hogy ne kínai vacak kerüljön bele, hiszen kicsiny hazánk bővelkedik finom egészséges házi mézekkel. Én egy Alföld közepéről Kisújszállásról származó vegyes virágmézet használtam.
Alaposan meggyúrjuk, ne ijedjünk meg, ha a kezünkhöz ragad. Egy kis lisztezett munkalapon alaposan összegyúrjuk, majd hidegen sajtolt olajjal, ez lehet napraforgó, vagy olíva olaj is, körbekenjük, belecsúsztatjuk az üvegbe, egy kereszt alakú bevágást készítünk rajta. Ezt tehetjük késsel, vagy ollóval, majd lazán befedjük.
Két napig rá sem nézünk. Folytatása következik!!!!!   
Az első nap az alapanyagokból egy jól meggyúrt tésztát készítettünk, amit egy tisztára mosott üvegbe tettünk, és gyengén lezártuk a tetejét.
Ma pedig kiveszünk az üvegből 10 dkg kovászpalántát, A többit felhasználhatjuk valamilyen tészta készítéshez, vagy rosszabb esetben kidobjuk. Adunk hozzá 10 dkg lisztet, 5 cl langyos vizet, ezekkel alaposan kidolgozzuk, és olajjal megkenve visszatesszük a tisztára mosott üvegbe. Kereszt irányba bevágjuk, és gyengén rácsavarjuk a tetőt. Meleg 23 fokos helyen tartjuk tovább.
Igyekezzünk melegen tartani. Ha a lakásban nem tudjuk olyan helyen tartani, akkor forraljunk a mikróban vizet. Gőz és meleg fog képződni. Tegyétek bele az üveget, és hagyjátok benne. Napjában többször ismételjétek, hogy a kellő hőmérsékleten minél több időt tudjon a kovászpalánta eltölteni.
Most nincs más dolgunk, csak két napig akár rá se nézzünk. 
holnapután ismét találkozunk. Folytatása következik......


1. kép Így néz ki az üvegben a második napon



2. kép Ilyen amikor lecsavartam a tetőt. Látszik, hogy szépen beindult az erjedés




3. kép megetetve





4. kép kereszt irányba bemetszve, majd a csavaros tetőt lazán rátekerjük, és 2 napig mehet a melegre (23 °C)



 Maidre - édes kovász készítés 5. nap

Ma sem kell sok munkát fordítanunk a kovászunk készítésére. Igaz 25 nap alatt készül el, de nagyon kevés munkával.
A mai napon ismét kiveszünk belőle 10 dkg-ot, és elkeverjük fél dl langyos vízzel, majd hozzáadunk 10 dkg lisztet. Összegyúrjuk, lekenjük olajjal, majd megint bevágjuk kereszt irányban. Ezután a tisztára mosott üvegbe tesszük, a tetejét lezárjuk, és most a hűtőbe tesszük. Azért 6 foknál hidegebb ne legyen. Semmi dolgunk vele 5 napig. Ma november 23. van, tehát 28-án vesszük legközelebb elő. Addig nem nyitogatjuk, max megnézzük. Egy fotót majd én is fogok készíteni arról milyen állapotban van.
Addig egy korábbi kenyerem fotóját mellékelem, ami szintén kovásszal készült, még pedig egy hagyományos módon készített kovásszal. A recept a blogon megtalálható a linkrekattintva
http://clinterapi.blogspot.hu/…/…/zabos-magos-tk-kenyer.html




Maidre - édes kovász készítés 10. nap
A kovász a tizedik napon így néz ki a hűtőben.
Most sincs más dolgunk, mint kivenni 10 dkg-ot, és fél deci vízzel elkeverni, majd megetetni 10 dkg liszttel, beolajozni, bevágni keresztben, és a tisztára mosott üvegbe visszatenni, rátenni a tetejét, és mehet a hűtőbe.
Nem piszkálni, max csak nézegetni. Újabb 5 nap, és folytatjuk.
Sok sikert mindenkinek!






Maidre-édeskovász készítés 15. nap
Hamarosan elérkezik az idő, amikor végre használhatjuk a kovászunkat. Már a félidőn túl vagyunk.
Most sem fogunk túl sokat dolgozni a kovászpalántákkal.
Kiveszünk belőle 10 dkg-nyi mennyiséget, amit simára keverünk fél deci langyos vízzel, és hozzáadunk 10 dkg lisztet. 
Alaposan összegyúrjuk, és gombócot formálunk belőle. Ezt beolajozzuk, keresztben bevágjuk, visszatesszük a tisztára mosott üvegünkbe, és a hűtőbe tesszük 4 napra. Igen, most négy napra. Nem nyitogatjuk az üveg tetejét, amit szépen lazán rázártunk a kovászpalántánkra. Nem piszkáljuk, maximum megnézzük, és hagyjuk had érlelődjön magában a kb 6 fokos hűtőben.
Az enyém most így néz ki, az adventi koszorúm mellett.
















Madre - édeskovász készítés 18. nap
Már nagyon közel járunk a kész kovászunkhoz, a mai nap sem kell más tenni, mint kivenni az üvegből, majd 10 dkg-ot elvenni belőle, amit fél deci langyos vízzel elkeverek, majd hozzáadok 10 dkg lisztet, amivel alaposan összegyúrom. Most már nem kenem le olajjal, csak visszateszem a tisztára mosott üvegembe, és lazán rázárom azt. Nem kell bevágni. Ha kíváncsiak vagyunk hogy mi történik rövid idő múlva, akkor 3-4 órára hagyjuk a pulton, és nézzük hogy kezd emelkedni. De 4 óra múlva tegyük a hűtőbe újabb 4 napra. Találkozunk kedden.
Addig nézzétek milyen szépen beindult az én kovászom.





























Elérkezett az utolsó etetése a Madre - kovászomnak.
Holnaptól remélem tettre kész állapotban lesz.
Szépen növekedett a hűtőben, majd tűrte az éhezést napokon keresztül. Amikor megetettem jól reagált, szépen növekedésnek indult.
23 nappal ezelőtt indítottam és mára kiteljesedett.
Mit is csináltam ma? 
Miután kivettem a hűtőből, ahol péntek óta tanyázik, kiszabadítottam az üvegből. Majd lemértem belőle 10 dkg-ot. Hozzáadtam fél deci langyos vizet, amivel jól elkevertem. Ezután kapott 10 dkg lisztet amivel eldolgoztam. De most csak úgy összegyúrtam, semmi extra. Visszatettem az üvegbe, amire rátekertem a tetejét szép lazán mint eddig.
És a csavar az egészben,  most nem a hűtőbe ment, hanem a pultra. két óra elteltével, szinte megtöltötte az üveget, tehát készen áll a sütésre.
Ha nem emelkedne meg a tiétek, akkor a mai műveletet meg kell ismételni.
A maradék kovászt nem dobtam ki, nem tettem semmilyen tésztához, hanem sima fehér kovászt kevertem belőle. Ez kicsit savanykás kovász, ami kiváló lesz kelt tészták készítéséhez.
A fehér kovász készítése roppant egyszerű. Gyakorlatilag ugyan azt tettem vele mint az előzőekben. Adtam hozzá fél deci vizet, és 10 dkg lisztet amivel összegyúrtam, és egy edénybe tettem. Leborítottam, és a pulton hagytam érni. Holnap ismét kap 10 dkg lisztet, és fél deci vizet. Aztán mehet bármilyen tésztába.
Terveim szerint teljesen eltüntetem az élesztőt a konyhából, és a kovászt részesítem előnyben.



Az első képen az van, amikor az üvegbe tettem.


A második kép 2 órával később, jól látható, hogy az üveget majdnem teljesen megtöltötte.

Sok sikert mindenkinek a kovász elkészítéséhez!




























2017. december 8., péntek

A tojás

A tojás nem is olyan drága, ha azt vesszük, hogy micsoda kincs rejtőzik a héj alatt. Sőt a héj is maga a kincsesbánya.
A tojás mint emberi élelemforrás
Tyúktojás (egész, főtt)
Tápanyagtartalom 100 g-ban
Energia 155 kcal 647 kJ
Szénhidrátok 1,12 g
Zsír 10,6 g
Fehérje 12,6 g
Víz 75 g
A-vitamin ekviv. 140 μg 16%
Tiamin (B1-vitamin) 0,66 mg 51%
Riboflavin (B2-vitamin) 0,5 mg 33%
Pantoténsav (B5-vitamin) 1,4 mg 28%
Folsav (B9-vitamin) 44 μg 11%
Kalcium 50 mg 5%
Vas 1,2 mg 10%
Magnézium 10 mg 3%
Foszfor 172 mg 25%
Kálium 126 mg 3%
Cink 1,0 mg 10%
Kolin 225 mg
Koleszterin 424 mg
For edible portion only. Refuse: 12% (Shell)
A százalékos értékek az amerikai felnőtt
javasolt napi mennyiségre (RDA) vonatkoznak.
Forrás: USDA tápanyag adatbázis
A tojás az emberiség létének hajnalától az egyik legjelentősebb táplálékforrás. Ennek oka, hogy általában könnyebben megszerezhető volt, mint például a hús. Tápértéke a húséval vetekszik mind fehérje, mind zsírtartalmát tekintve.
Az emberi étkezésben a tyúktojás fogyasztása a legelterjedtebb.
Az átlagos tyúktojás jellemzői
Szabályosság: a tojás az egyik végén hegyesedő, a másik végén nem teljesen kerek, és nincs elnyúlva sem.
Héjának a színe lehet fehér vagy barna, ami a minőséget a szakirodalom szerint nem befolyásolja.
Méretek: a jó minőségű, közepes nagyságú tyúktojás tömege 50-60 gramm között van.
Súlyarányok: átlagosan a tyúktojás külső fehér héja a súlyának 12 százalékát teszi ki, míg a fehérje 58, a sárgája 30 százalékát adja.
Osztályozása: A tyúktojásokat méretük szerint hét osztályba sorolják, míg frissességük szerint három (A, B, C) besorolás létezik. Az A minőségű tojás a legfrissebb, a C besorolású már csak ipari felhasználásra alkalmas.
Vitamintartalma: a tojásban jelentős mennyiségű az A-, a B2-, a D- és az E-vitamin-, valamint a karotintartalom. "A jó minőségű tojássárgájában egy felnőtt ember napi A-vitamin-szükségletének egyharmada halmozódik fel, D-vitamin-tartalma pedig a tőkehalmáj után a legnagyobb.
Wikipédia

És most álljon itt néhány finom tojásétel:










A rántották, a tojássaláták sokaságának változatosságának, csak a fantáziánk szab határt. Éljetek minél több finom tojásos étellel.

2017. december 3., vasárnap

Töltött burgonya

Köretnek, vagy feltétnek kiváló a töltött burgonya. Viszonylag gyakran készítem, mert nagyszerű a maradékok felhasználására.

4-6 burgonyából csinálom, amit először majdnem teljesen puhára főzök, miután alaposan megmostam.
A héjában főzött krumplikat hosszában félbevágom, és hagyom kicsit hűlni, majd kikaparom a belsejét, úgy, hogy nagyjából 1 cm vastagságban megmaradjon a héjában. Természetesen le is lehet venni a héját, ez nem sokat befolyásol a végkifejleten.
Elkészítem a tölteléket.
Egy negyed fej apró kockára vágott vöröshagymát megfonnyasztok egy evőkanál olajon, majd hozzáadok 1-2 apróra vágott gombát, 1-2 marék vegyes zöldséget, természetesen legkényelmesebb a mirelit zöldségkeverék használata, hiszen az szinte minden fagyasztóban megtalálható. Megpároljuk, zsírjára pirítjuk, majd a végén az apróra vágott, kikapart burgonyát is beleforgatjuk.
Készíthetjük sült szalonnakockával, vagy apróra vágott kolbásszal, de kockára vágott főtt tojással is. A fantáziánk és a lehetőségeink szerint elkészített tölteléket beletöltjük a kivájt fél krumplikba, és kizsírozott sütőbe tesszük. A tetejüket áthúzzuk fokhagymás tejföllel (1 pohár tejföl- 1-2 gerezd reszelt fokhagyma) majd megszórjuk reszelt parmezán sajttal.
20 percre a sütőbe toljuk. Amikor kész tálaljuk.



Mézes-szójás csirkecomb




Pár hozzávalóból elkészíthető a pác, amiben egy éjjelt, vagy egy délelőttöt tölt el a csirkecomb, és rövid 45 perces sütés után már lehet is az asztalra tenni ezt a ragacsos finomságot.
Adhatunk mellé rizst,vagy bármilyen köretet. Én töltött burgonyával, és pirított kölessel tálaltam, hiszen az elmúlt három napba szinte mindig került valami rizs az asztalra. A családomat nem szívesen terheltem volna továbbiakkal.

A pác hozzávalói a következőek:

3 evőkanál olíva olaj
3 evőkanál szója szósz
5 evőkanál méz
4 gerezd fokhagyma vagy 1/2 teáskanál fokhagyma por
3-4 cm gyömbér vagy 1/2 teáskanál gyömbér por
1/2 teáskanál füstös pirospaprika
só, bors lehetőleg frissen őrölt

további hozzávalók:

8-10 db felső csirkecomb

Mindenek előtt a pác hozzávalóit alaposan összekeverjük. A csirkecombokat kifilézzük és kettévágjuk, majd a pácba forgatjuk, és hagyjuk 8-10 órát az ízeket összeérni.

Egy tűzálló tálba tesszük, és 200 fokos sütőben 20 percet fóliával letakarva sütjük, a bőrös felükkel felfele.
20 perc elteltével levesszük a fóliát, és a húsokat megforgatjuk, jó 10 percre visszatoljuk a sütőben.
Ezután újra megforgatjuk, és pirosra, ragacsosra sütjük.




Kevi sodrott perec

  Hetek óta vágyok egy kis hazai ízre. Most szerintem túl sokat gondolok az otthoniakra.  Ettől is lehet, hogy nehezemre esik nem gondolni a...