2011. december 26., hétfő

Mézes






A mézesből készült szerencsét hozó lóherék az új évet várják. A mézes receptjét még két éve Limara pékségében találtam itt. Azóta nem készítem másképp. Ez nagyon bevált, pont az én családom kedvére való. Azért gondoltam, hogy készítek nekik egy kis szerencsesütit is, hiszen annyira ránk fér egy kis jó is ezután a nehéz év után.

Link







Posted by Picasa

Cserép edény











Arra gondoltam még az ünnep előtt beáztatom a cserépfazekamat, és egy jó kis csirke egytálat főzök benne. Amiért ez most került bejegyzésre, talán azért van mert nem szeretném én is a halászlé, vagy a halpaprikás receptjét leírni, hiszen olyan sokan megtették ezt. Viszont az alábbi receptet már pulykával is elkészítettem és melegen ajánlom minden húsevőnek. Isteni ragu kerekedik egy ilyen edényben, és rá sem kell nézni. A főzési idő lerövidíthető, de szerintem nem érdemes. Az ízek így lassan főve kerekednek igazán ki.







este be is áztattam


a hagymát felszeleteltem

szalonnával kibéleltem az edény alját, beletettem a hagymát

A csirkecombokat kifiléztem és lebőröztem, sóztam borsoztam

zöldségeket tettem a tetejére (borsó, répa petrezselyem gyökér, gomba) ezeket is sóztam borsozta, kevés rozmaringgal és kakukkfűvel még megbolondítottam, 2 dl tejjel felengedtem

Befedtem a tetejével, és beraktam a sütőbe, ahol kb 5 órát töltött.

Amikor levettem a fedőt ez a látvány fogadott. Az illat pedig leírhatatlan.

Jó étvágyat!!


Posted by Picasa

2011. december 5., hétfő

Tüzes golyók vagyis húsgombóc kreolmártásban




Darált sertés vagy pulyka húsból elkészíthető kellemes, laktató étel készült ebédre.

Egy nagy fej vöröshagymát felvágunk, és a felét 60 dkg darált hússal, 1 db tojással, 3 kanál liszttel, fél kiskanál cayenne-i borssal, ugyanannyi erős pirospaprikával, sóval, borssal összegyúrjuk.
Apró gombócokat formálunk, és gyorsan olajon megsütjük.

Közben elkészítjük a mártást, ami szintén nagyon egyszerű, és gyors. 

A mártáshoz egy sárga és egy piros húsú paprikát felkockázunk, és a fél vöröshagymával üvegesre pároljuk 1-2 kanál olajon. 
2-3 gerezd fokhagymát megpucolunk, és a paprikához adjuk, azzal is pirítjuk, Egy 40 dkg-os paradicsom konzervet hozzáöntünk, fakanállal összenyomkodjuk, hozzáadunk egy babérlevelet, 1-2 kanál barna cukrot, ebbe is teszünk cayenne-i borsot, sót, pirospaprikát, hogy kellemesen csípős legyen. 
Kevés vízzel felengedjük, addig főzzük, hogy a zöldség még kicsit roppanós maradjon.
Tészta, rizs, vagy burgonya körettel, vagy önállóan is tálalható





2011. július 7., csütörtök

Tejszínes-gombás csirkemell

50 dkg csirkemellet csíkokra vágunk, és fehéredésig sütjük kb 1,5 dl olajban. Kiszedjük meleg helyre félretesszük.




Egy fej vöröshagymát szálasra szeletelünk, megpároljuk. Közben felvágunk 40 dkg gombát, egy paradicsomot, és egy paprikát, a hagyma mellé tesszük, és tovább pároljuk. Sózzuk, borsozzuk, két szál kakukkfűvel ízesítjük.


Amikor minden puha, hozzáadjuk a csirkemellet, és összeforraljuk. Felöntjük 2 dl tejszínnel, megszórjuk apróra vágott petrezselyemmel, egyet rottyantunk rajta, és tésztával vagy rizzsel tálaljuk.











2011. március 21., hétfő

Hot dog

Egy igazi "HOT DOG" Egy általam sokszor meglátogatott blogban találtam rá. Hát nem édi?









2011. március 1., kedd

Tökpaszuly leves


Annyira egyszerű elkészíteni a tökpaszuly levest, ami a mi kis családunkat olyan nagyon megosztja. Gyerekkoromban ki lehetett volna zavarni vele a világból, legalább annyira nem szerettem mint a krumplilevest, ez utóbbit a mai napig nem tudtam megszeretni, de azért a legfinomabbat mégis csak én főzöm. Visszatérve a tökpaszulyra, sütőtökből készül, és két féle képen lehet készíteni. Az egyik változat, amikor rántással és tejföllel, a másik változat szerint viszont tejfölös habarással készítjük.
Mindenképpen kell hozzá legalább 2 kg sütőtök, aminek a felét lereszeljük, lehetőleg tökgyalun, de a robotgép durva reszelője is nagyon megfelelő, és még időt és energiát is spórolunk. A tök másik felét kb 2x2 cm-es kockára vágjuk.

Hozzávalók:
2 kg sütőtök
1 kis fej vöröshagyma
1 közepes babérlevél
csipet só
ecet cukor ízlés szerint

a rántáshoz
5 dkg vaj, vagy olaj
5 dkg liszt

a habaráshoz
2 dl tejföl
5 dkg liszt



Annyi vízzel amennyi jól ellepi feltesszük főni a kockára vágott tököt egy kis fej darabokra vágott vöröshagymával, 1 babérlevéllel, kevés sóval. Miután megfőtt a tök, kivesszük a babérlevelet, és botmixerrel pürésítjük a levesünket, és megfelelő sűrűségig vízzel hígítjuk. Hozzáadjuk a reszelt tököt, és azt is puhára főzzük. Itt már figyeljünk, hogy csak kellemesen főjön meg, azért maradjon benne darabos rész is. Végül is ettől paszuly
. És itt jön az, amit korábban említettem, két féle képen lehet készíteni. Egy-két kanál zsemle színű rántással, ami a következő képen készül. Megolvasztok 5 dkg vajat, és 2 evőkanál finomlisztet zsemleszínűre pirítok benne, amit a kész leveshez adok, kb 5 percig tovább forralom, ezután ecetet és cukrot adok hozzá ízlés szerint. Akkor finom, ha kellemesen édes-savanyú. Tejföllel tálalom. (én így szeretem) . A másik mód, amikor 2 dl tejfölből és két evőkanál lisztből habarást készítek, felhígítom a levessel, ez hőkiegyenlítés miatt is kell, és ezzel habarom be a levest, kb 5 percig főzöm, hogy ne legyen liszt ízű, majd cukorral és ecettel ízesítem. (a párom viszont így szereti).



Kikent kifli

A kikent kifli. mint a neve is mutatja, egy kikent tésztából készül. Mi az hogy kikent? Az amikor a tésztát elnyújtjuk, és lisztes zsírral megkenjük, persze többször, hogy jó réteges legyen, és ezután összehajtogatjuk, és pihentetjük. Rém egyszerű mutatvány az egész. Semmi más nem kell, csak egy kis liszt, tej, tojás, cukor, élesztő, és persze zsír. És ez nem vicc. Az igazi zsírral készül. Semmi más nem jó, mert nem vajas, és nem hájas tésztát akarunk készíteni, hanem igazi hajtogatott zsíros tésztát. A legjobb a házi zsír, de ha valaki nem rendelkezik ezzel, az üzletek tele vannak jobbnál jobb házias jellegű zsírokkal. A lényeg, hogy ne préselt legyen, hanem olvasztott.

Hozzávalók:
1 kg liszt
2 tojás
1 csipet só
1 ek. cukor
4-5 dl tej (itt megjegyezném, hogy a tésztának inkább kicsit keményebbnek kell lennie, olyan rugalmasan keménynek)
5 dkg élesztő
A hozzávalókat összegyúrjuk, és keleszteni félretesszük. Ez kb. 1 óra.

Amivel megkenjük a következő képen alakul. Egy 30 dkg szoba hőmérsékletű zsírt összekeverünk 20 dkg liszttel. Ezt addig keverjük, amíg laza, habos jelleget nem képez a keverék.
Az elnyújtott tésztát ezzel fogjuk megkenni. Az egészet rákenjük. Elsimítjuk, és összehajtogatjuk. Egy fél órára félretesszük, persze letakarjuk. Még kétszer megismételjük a nyújtást a hajtogatást és pihentetést. A tészta szép fényes, rugalmas, és nem válik külön a zsír, hanem csak olyan, mintha zsíros lenne.
Higgyétek el megéri a fáradságot, és a sok-sok időt.
Ezt a tésztát azután viszonylag vékonyra kb. fél centis téglalappá nyújtjuk, háromszögeket vágunk belőle, megkenjük igazi jó szilvalekvárral, összetekerjük, felvert tojásba, majd durvára vágott dióba mártjuk. Előmelegített 180 fokos sütőben kb. fél óra alatt megsütjük.
















2011. február 8., kedd

Pirog

Évek, sőt évtizedek óta akarok pirogot sütni. Egészen a tegnapi napig nem jött össze, és ezt valahogy nagyon sajnálom, mert valami fantasztikus dologban volt részünk. Finom, sőt nagyon is finom dolog. A választásom egy olyan oldal receptjére esett, ahonnan a múlt évben találtam a pirogra, csak nem készítettem el. Ezúton kérek elnézést az illetőtől, és ha megírja az oldala címét beteszem a linkjét ide.

A recept pedig a következő:


Az alaptészta hozzávalói:

40 dkg liszt
4 dkg élesztő
5 dkg vaj vagy margarin
1 vagy 2 teáskanál cukor (édes piroghoz 2, sóshoz 1)
1 vagy 2 teáskanál só (édes piroghoz 1, sóshoz 2)
2 dl víz

Elkészítés:

A lisztet, cukrot és sót tálba tesszük, hozzáadjuk a zsiradékot, és az egészet kissé összemorzsoljuk. Az élesztőt a vízben elkeverjük, beletesszük a tésztába, és homogén masszává dolgozzuk ki. Dagasztani nem kell! 15 percre félretesszük, majd annyi részre osztjuk, ahány pirogot akarunk készíteni; vagy egyetlen vékony lappá nyújtjuk, és tetszés szerinti méretű körökre szaggatjuk. A kinyújtott tészta egyik felére halmozzuk a tölteléket úgy, hogy a szélén legalább 1 cm hely maradjon. A tészta másik felét ráhajtjuk, és a széleit összenyomkodjuk; ha művészi tehetségünk és ösztönünk engedi, finoman meg is csavarhatjuk, így szebb lesz. A tetejét egész tojással megkenjük, 15 perces újabb kelesztés után még egyszer megkenjük, villával megszurkáljuk, és meleg sütőben pirosra sütjük

A töltelék nálam gombás-húsos volt, amit úgy készítettem, hogy a gombás és a húsos tölteléket összekevertem. Elmondanám nagyon jól sikerült.
Ez pedig a következő képen készült.

Gombás

Hozzávalók:

40 dkg friss vagy annyi szárított gomba, amennyiből 40 dkg friss gombának megfelelő mennyiség nyerhető; különlegesen finom, ha vegyes erdei gombákból készül
1 fej vöröshagyma
Só, bors, esetleg majoránna, kakukkfű
1–2 evőkanál olaj

Elkészítés:

A gombát megmossuk (megtisztítani nem kell) és apróra vágjuk. A szárított gombát előbb beáztatjuk, utána hasonlóképpen járunk el vele. Száraz serpenyőben addig pirítjuk, míg a saját levét el nem főtte. Ekkor hozzáadjuk az olajat és a reszelt hagymát, valamint a fűszereket, és addig pároljuk, míg a hagyma az erős szagát elveszíti. Ha nem találnánk elég lágynak a tölteléket, kevés tejföllel vagy tejszínnel lazíthatjuk

Húsos

Hozzávalók:

40 dkg darált hús (Oroszországban inkább marhahúsból készítik, mi használhatunk sertéshúst vagy vegyesen sertés- és marhahúst)
1 nagy fej vöröshagyma
2–3 evőkanál tejföl
2 evőkanál mustár
Só, bors, majoránna
olaj
Esetleg 5 dkg reszelt sajt

Elkészítés:

A hagymát az olajon áttetszőre pirítjuk, hozzáadjuk a darált húst és a fűszereket, és addig pirítjuk-pároljuk, míg a hús teljesen át nem sült. Ekkor hozzáadjuk a tejfölt, és megvárjuk, míg a fölösleges nedvesség elfő belőle. Ezzel a mennyiséggel a fent leírt tésztaadagnak kb. a felét tudjuk megtölteni.






A pirog elkészült, és nagyon finom lett.









Kevi sodrott perec

  Hetek óta vágyok egy kis hazai ízre. Most szerintem túl sokat gondolok az otthoniakra.  Ettől is lehet, hogy nehezemre esik nem gondolni a...