Oldalak

2013. szeptember 30., hétfő

Brassói aprópecsenye







A Brassói aprópecsenye az egyik kedvencem. Mikor a fiamat vártam, naponta meg tudtam enni, ez a szeretet azóta sem múlt el. Az elkészítése hagyományos, az oly szeretett Rózsakert étteremben dolgozó néni súgta meg jó pár tíz évvel ezelőtt. Én azóta sem változtattam a recepten, nekem ez így tökéletes.





Hozzávalók:


60 dkg sertés szűzpecsenye
1 kis fej vöröshagyma
só,
frissen őrölt bors,
fokhagyma
1 kg kockára vágott burgonya
olaj


1 dl olajon egy kis fej apróra vágott vöröshagymát megfonnyasztok. Ez adja a szaft sűrítését. 

A húst egyenletes apró 1,5x1,5 cm-es kockára vágom, és a fonnyasztott hagymához adom. Együtt párolom, amíg a hús puha nem lesz, és a hagyma egybeolvad az olajjal. Zsírjára sütőm, kell hogy kapjon egy kis színt a hús.
Ekkor hozzáadom a bő olajban megsütött, egyenletes kockára vágott burgonyát, amivel összeforgatom. Sózom, frissen őrölt borsot szórok rá, és 6-7 gerezd apróra zúzott fokhagymát adok hozzá, amivel addig pirítom csak, ameddig a fokhagyma illatát megérzem.


Savanyúsággal tálalom.





Egy jó tanács a burgonya sütéséhez. Lehetőleg egyforma kockára vágjuk, hogy egyenletesen tudjon megsülni. Ha bő olajban sütünk, legyen az olajunk nagyon forró, hogy kivűl hirtelen megkeményedjen, és a sütés alatt a belseje krémesen puha lehessen.




2013. szeptember 26., csütörtök

Savóméz, savókaramell – Mysos






A sajtkészítők nem mindig tudják mit is készítsenek a melléktermékként jelentkező savóval. A teljes savóból pedig nagyszerű finomság kerekedhet, cukor hozzáadásával, valamint kitartó munkával. Mert nem egy gyorsan készülő csemege, hanem egy nagyon lassú folyamat.






Az északi országokban mysos-nak hívják ezt a fehérjékben gazdag mézszerű készítményt, és valóban nagyon hasonlít kinézetre és ízre is a mézhez.


Bevallom, mikor először olvastam róla, azt hittem enyhe túlzás az a 3 óra amit kavargatásnak írt a szerző, de ezzel az aránylag hosszú idővel, csak a méz állagot érhetjük el, és ha tovább szeretnénk fokozni az élvezetet, és még finomabb karamell szerű finomságot akarunk belőle készíteni, úgy rá kell hogy szánjunk 7-8 óra kavargatást is.





Elkészítése viszont roppant egyszerű. Így aki ráér, és készíteni szeretne bátran kezdjen hozzá, nem fog csalódni. Az íz, az illat magáért beszél.
Nem mellékes az sem, hogy a gyerekek ilyen állapotában szívesen fogyasztják, és még csak erőltetni sem kell a számukra.





Hozzávalók:

1 liter tejsavó (kecske, birka, tehén)
60-70 dkg cukor

A savót a cukorral feltesszük főni. Állandó keverés mellett, sűrűsödésig keverjük. Ekkor üvegekbe tesszük és lezárjuk.
Ízesíthetjük, mazsolával, aszalt gyümölcsökkel, olajos magokkal.









2013. szeptember 25., szerda

Házi friss sajt tehéntejből







Az életem legszebb napjai, amikor valami szépet és jót alkothatok. Ilyen titkolt szerelem a sajtok iránt érzett csodálat, melynek a titkai még eléggé rejtettek előttem. De igyekszem minden titok megfejtésére, hiszen a felfedezés öröme egy őszinte érzés. 

A sajt elkészítése egy ördöngösség, hiszen a tej egy romlandó anyag, és ebből a könnyen romló anyagból egy évekig, vagy évtizedekig is élvezhető terméket állítanak elő. 
Én még nagyon gyerekcipőben járok ezen a téren, de a tudásvágy bennem van.
Egy könnyen elkészíthető lágy sajt készült konyhámban,most friss tehéntejből,

Hozzávalók:

6 liter tehéntej
1,2 ml folyékony tejoltó
20 %-os sófürdő (1 liter víz + 20 dkg só)

Legjobb, ha estétől reggelig pihen a tejünk, amennyiben háztól vásárolunk fölözetlen tejet. Reggel lekanalazzuk a tej tetejéről a tejszínt, amit felhasználhatunk sütésre, főzésre.
A fölözött tejet 65-70 fok körüli hőmérsékletre melegítjük, és 30 percit ezen a hőmérsékleten tartjuk. Ez idő elegendő a sterilizálásához. Hagyjuk visszahűlni a tejet 36-40 fokra, és hozzáadjuk a folyékony tejoltót. Megkeverjük és pihentetjük, hogy a tej megalvadjon. Ez kb 30 perc. 

Amikor ez megtörtént, az alvadékot 2x2 cm-es kockára vágjuk. Ne csak függőlegesen vágjuk össze, hanem vízszintesen is. Hagyjuk, hogy a savót kiadhassa, ez újabb 30 perc. 
Ekkor a nagyja savót lemerjük róla, az alvadékot pedig egy tüllel vagy pelenkával kibélelt szűrőbe, vagy sajtformába merjük. Hagyjuk kicsepegni. Ha textilbe szedtük fogjuk össze a négy sarkát, és összekötve, felakasztva, hagyjuk kicsepegni. Félóra elteltével fordítsuk meg a sajtot, és hagyjuk tovább csepegni. 
Ha sajtformába merjük, tegyünk rá súlyt, de ne túl nagyot, mert minél nagyobb súllyal nyomatjuk, annál keményebb sajtunk lesz. És most egy frissen fogyasztható lágy sajtot készítünk.
Egy éjszaka után tegyük deszkára, és hagyjuk a hűtőben szikkadni, azután készítsük el a sófürdőt. Minden liter vízhez 20 dkg sót adunk, feloldjuk, és ebbe tesszük a sajtunkat. Fél óránként forgassuk meg. Én 2 óra elteltével vettem ki a sajtokat, és hagytam hogy megszikkadjanak. Frissen fogyasztjuk, de ha tovább hagyjuk benne, vagy sóval szórjuk be és naponta 2-szer fogatjuk, és egy hétig érleljük, más jellegű sajt válik belőle.

Ez mind egy kísérlet része, hiszen a komolyabb ezután kezdődik sajt terén.  Terveim között szerepel komolyabban belemerülni a sajt készítés rejtelmeibe.






2013. szeptember 22., vasárnap

Fahéjas csiga az ősz ízeivel









Igazából tavasz párti vagyok, de szeretem az őszt is. A színek, a fények, az ízek, mind kedves nekem.
Az ősz izéihez tartozik a zamatos alma, a káprázatos forma és színvilágú szőlő, a már alig várt dió, melynek a burkai még csak most kezdenek felpattanni, hogy ezzel is jelezzék - az ősz már itt van és megajándékoz sok-sok finomsággal.
A mai fahéjas csigát ezekkel a finomságokkal készítettem, az alap a tavalyi szőlős tekercs, és azt szerettem volna még finomabbá tenni.
Most egy kalács tésztát készítettem, finom foszlós kalácsét, még a mama receptje alapján.

Hozzávalók:

1 kg liszt
5 dkg élesztő
2 egész tojás
2 tojás sárgája
2 nagyobb csipet só
6 dl tej
4 evőkanál cukor
10 dkg olvasztott vaj

A tejet megmelegítjük, és a cukrot feloldjuk benne. Kb két deciben az élesztőt felfuttatjuk. A lisztet egy tálba szitáljuk, a közepébe mélyedést készítünk beleütjük a tojásokat, a liszt egyik szélére tesszük a csipet sót, majd a felfuttatott élesztőt beleöntjük a mélyedésbe. El kezdjük összedolgozni, és annyi tejet adjuk hozzá, hogy egy lágy kelt tésztát kapjunk. Ezt addig dagasztjuk, amíg szép fényes tésztát kapunk. Ekkor beledolgozunk 10 dkg olvasztott vajat, majd befedve duplájára kelesztjük.




Töltelék a csigába:

20 dkg porcukor
1-2 teáskanál őrölt fahéj ízlésünk szerint
2 borízű alma
1 fürt kékszőlő
1 fürt fehérszőlő
10-12 db dió
10 dkg olvasztott vaj

Miután a tésztánk megkelt, ketté vesszük, elnyújtjuk, és az olvasztott vajjal megkenjük. Megszórjuk a fahéjas porcukorral, majd a kockára vágott alma, leszemezett szőlő, és durvára vágott dióbél keverékét szórjuk a tetejére.


Felcsavarjuk, és felvágjuk 4 m-es darabokra. Papírral bélelt vagy vajjal kikent tepsibe tesszük lapjával, megkenjük felvert tojással, és hagyjuk újra megkelni. A másik felével is így járunk el.




Közben a sütőt 180 fokosra felmelegítjük, és a csigákat 30 perc alatt megsütjük.

Citrom máz:

1 citrom reszelt héja és kicsavart leve
porcukor
1 teáskanál kukorica keményítő




A reszelt citrom héjhoz hozzáadjuk a citromlevét, és annyi porcukrot, hogy nehezen, de folyós maradjon. Ebbe belekeverünk egy teáskanál keményítőt, de ki is hagyhatjuk, de jobb állaga lesz tőle.




A megsült csigákat még forrón, ahogy a sütőből kivesszük ezzel a citrom mázzal meglocsolgatjuk.

Várjuk meg, hogy kihűljön, egyébként a meleg kelt tésztától megfájdulhat a gyomrunk.




2013. szeptember 19., csütörtök

Nagyon könnyű zöldséges-tejszínes csirkemell









A csirkemell talán az egyik legváltozatosabban elkészíthető hús. Ráadásul fehér hús, ami egészséges, gyors, és nagyon könnyen emészthető. Nekem az egyik kedvencem, hiszen nem értek egyet azzal, hogy egy száraz íztelen része a csirkének. Vallom, hogy minden elkészítésétől függ, nem lehetünk unalmasak, és akkor már a megállapítás nem helytálló. 
Most egy nagyon gyors és könnyen elkészíthető étel receptjét osztom meg veletek.
Hozzávalók:

1 csirkemell (50-60 dkg)
1 közepes fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
só, bors
1 csomag mirelit vegyes zöldség
2,5 dl tejszín
2 evőkanál olaj 



Az olajon a kockára vágott vöröshagymát megpároljuk, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, amikor megérezzük a fokhagyma illatát beletesszük a vékony csíkokra vágott csirke mellett, amit fehéredésig sütünk benne. Sózunk, borsozunk. Ekkor aláöntünk egy deciliter vizet, és addig főzzük, amíg a hagyma szét nem fő, és sűrű szaftot nem képez. Ekkor beletesszük a vegyes zöldséget, amivel a zöldségek puhulásáig főzzük tovább. Felöntjük a tejszínnel, majd pár percig tovább forraljuk, amíg be nem sűrűsödik a tejszín. Apróra vágott petrezselyem zölddel hintjük meg, és tészta körettel tálaljuk.








2013. szeptember 15., vasárnap

Füge befőtt











A füge egy olyan gyümölcs, ami valójában most kezdi élni a népszerűségét. Egyre több kertben helyet kap, és bár adogat a gyümölcseiből nyáron is valójában ilyenkor kezd igazán bőségesen teremni.

 Készíthetünk belőle chutny-t, lekvárt, vagy befőttet is. Ez egy igen finom csemege, főleg azoknak, akik kedvelik az édességet. A legjobb az egészben talán az, hogy leheletnyi munkával fantasztikus finomságot tudunk kreálni, amit aztán egy kis fagyival, vagy valamilyen sütivel fogyaszthatunk. De a sültek, sajtok kísérője is bátran lehet.

Hozzávalók

1 kg füge
25 dkg cukor
1 citrom
1,5 dl víz

Egy kiló fügét megmosunk, és egy edénybe teszünk. 






Tetejére szórjuk a cukrot, és ráöntjük a vizet. 









Lefedve hagyjunk másnapig, amikor  rácsavarjuk egy citrom levét, majd lassú tűzön befedve főzzük, amíg megpuhul a gyümölcs. 









Ekkor a fedőt levéve addig főzzük, amíg szép opálos nem lesz. Ekkor üvegekbe tesszük, és a tetejére öntjük a főzőlevét, ami ekkorra már inkább nevezhető szirupnak. 









Lezárjuk a tetejét, 10 percre fejre fordítjuk az üveget,  és menet a polcra.





2013. szeptember 14., szombat

Alacsony GI Sajttal és spenóttal töltött csirkemell








Érzem, jó úton haladunk az alacsony glikémiás indexű ételek fogyasztásával.
A párom vércukra nem ingadozik olyan nagyon, és pedig sokkal jobban érzem magam. Nincs az ebéd utáni lustaság, teltségérzet, éjszaka jól alszom. Már ezért is megéri.
Ez az étel szintén bekapcsolható a diétába, Itt a lényeg mivel esszük. Semmiképpen ne fogyasszuk krumplival, és ne együk rizzsel se. A legjobb, ha párolt zöldségeket fogyasztunk hozzá. 

Kezdjük azzal, hogy a sütőt kapcsoljuk be, és melegítsük elő 200 fokosra. 
Egy tepsit kenjünk ki olajjal. Legjobb olajspray-t használni.

Hozzávalók:

50 dkg csirkemell
1 nagy csokor spenót, vagy laboda
15 dkg mozzarella sajt vagy más nem zsíros reszelhető sajt
só, bors
zsemlemorzsa
olasz fűszerkeverék
szárított vagy friss petrezselyemzöld
2 evőkanál olaj, vagy olajspray
sok fogpiszkáló






Egy lábasban forraljunk vizet, kicsit sózzuk meg, és a spenótot 2-3 perc alatt főzzük meg benne. Inkább csak kicsit blansírozzuk. 
Vegyük ki a forróvízből, és hűtsük le, ne puhuljon tovább. Csavarjuk ki a levét, és vágjuk fel a leveleket. 

Reszeljük le a sajtot, keverjük bele a spenótot sózzuk, borsozzuk, esetleg kevés apró kockára vágott kápia vagy pritamin paprikát is adhatunk hozzá, azzal még színesebbé tehetjük. 
Tegyük félre.









A csirkemelleket vágjuk vékony szeletre. Lehetőleg készítsünk dupla szeleteket. Tehát amikor a szeletet vágjuk, kétszer olyan vastagra szeljük, mint szeretnénk és ezt is vágjuk szét, de ne teljesen, csak annyira, hogy aztán szét tudjuk nyitni. Kicsit a kezünkkel kilapogatjuk, és a töltelékből teszünk rá. Szépen becsomagoljuk, hogy ne folyjon ki a töltelék, majd rögzítjük fogpiszkálóval.









A zsemlemorzsát összekeverjük 1 fél teáskanál olasz fűszerkeverékkel, és egy mokkáskanál petrezselyemzölddel, és ebben megforgatjuk a csirkecsomagokat, hogy mindenhol tapadjon rá a morzsa, és az olajozott tepsibe rakjuk.



Befújjuk olajspray-vel, vagy megkenegetjük az olajjal, és forró sütőben 30-40 perc alatt készre sütjük. 

Zöldségkörettel tálaljuk.





2013. szeptember 11., szerda

GI Mexikói babos rizs









Eddig délre készítettem főtt ételt, legtöbbször még előző nap, hogy amikor hazaesek, csak esetleg köretet kelljen és lehessen is enni.


Ajánlották, hogy próbáljam, meg azt, hogy hatóra előtt vacsorázom, és valóban, jobban tűröm a napot, délben egy kis gyümölcs, vagy zöldség és este egy nem túl nagy adag lehetőleg alacsony GI étel.

Ma mexikói babos rizs készült kicsiny konyhámban.






hozzávalók

2 zeller szár
6 közepes gomba
1 közepes paprika
1 közepes hagyma
1 evőkanál olaj
30 dkg paradicsom
1 doboz lecsepegtetett bab vagy 20 dkg főtt bab
2 csésze főtt barna rizs
2 teáskanál Worcestershire szósz
½ teáskanál csili pehely
¼ teáskanál bors
könnyű zsír szegény tejföl
Snidling díszítésnek






Egy nagy serpenyőben megpároljuk egy evőkanál olajon a kockára vágott hagymát, paprikát, zeller szárat, és a felszeletelt gombát. Azután hozzáadjuk a kockázott paradicsomot, a főtt babot és a főtt rizst. Beletesszük a Worcestershire szószt a borsot, a csili pehelyt. Alacsonyabb hőmérsékleten az edényt befedve pároljuk, amíg meg nem főnek teljesen a hozzávalók. Tejföllel tálaljuk.