Oldalak

2013. június 30., vasárnap

Édes ecetes uborka







Megkezdődött az uborkaszezon. Szerencsére. Tegnap kaptam egy kosárral, amit ma el is raktam. Persze, csak félig. A végleges helyére, az üvegekbe, majd a kamra polcra csak pár nap múlva fognak kerülni, addig a hűtőben pihennek, és közben a pác levét jól magukba szívják. Ha kedves kapsz hozzá, bátran készítsd el. Az ötletet tavaly a pinterest oldaláról merítettem, nem teljesen ugyan az, csak hasonló, most készül másodszor, a korábbi mind elfogyott.






Hozzávalók


1,5 kg uborka kis-és közepes méretű
1-2 hagyma
1-2 paprika
1 evőkanál 
2 csésze cukor
1 + 1/2 csésze ecet (bor- vagy alma a legjobb)
1 + 1/2 csésze víz
fél csokor kapor


Elkészítés

Vágjuk az uborkát és a hagymát vékony szeletekre. A paprikát vágjuk finom kockákra. 





Keverjük össze a zöldségeket, és a sót egy nagy tálban és fedjük le fóliával. Hagyjuk egy órán keresztül szobahőmérsékleten állni.

Melegítsük fel a vizet egy lábasban a cukorral, amíg feloldódik, és öntsük azonnal az uborkára.

Tegyük hozzá a kaprot, majd amikor szobahőmérsékletűre hűl, fedjük le fóliával, és tegyük 2 napra a hűtőbe.

Ezután fogyasztható. Tegyük üvegekbe, vagy hagyjuk a hűtőben, mivel ott is eláll pár hétig.

Ha üvegekbe tesszük, forrástól számított 10 percig dunsztoljuk.


Amennyiben kedvet érzünk hozzá, tovább ízesíthetjük.






2013. június 28., péntek

Megszűnik a Google Reader/Rendszeres olvasó funkció


Sajnos elég sok helyen olvastam már arról, hogy megszűnik a Google Reader/Rendszeres olvasó funkció, így elveszenek a követett blogok és a követők is! Szomorúan, de kénytelen vagyok én is komolyan venni és ehhez alkalmazkodni.
BlogLovin mellett tettem le a voksomat a helyettesítését illetően, mert amire nekem kell arra tökéletes (bár messze nem olyan kényelmes, mint a Google Reader). Ha valaki nem szimpatizál ezzel a megoldással, akkor így tudja importálni/lementeni a követett blogjai listáját, hogy exportálhassa/bemásolhassa más alkalmazásba.
Még ma döntsetek az új megoldás felől, mert hétfőn, 2013.07.01- én már nem lesz lehetőség importálásra/exportálásra és elvész a kitartóan összegyűjtögetett bloglista!
BlogLovin előnyei:
-  nem kell Facebook hozzá , de  előny, ha van.),
- át tudod importálni a Google Reader- ben követett blogjaid listáját, és ezt automatikusan felkínálj a regisztrációkor,
- gyűjthetsz vele követőket a blogodon, akik így folyamatosan nyomon tudják követni azt továbbra is,
- ha nincs blogod akkor is fel tudsz rá iratkozni,
- nem kell egyesével végigböngészned a kedvelt blogokat, mert itt egy csokorba gyűjtheted őket és rendszeresen át tudod futni a friss bejegyzéseket.
BlogLovin profil létrehozásához, a blogodon követési lehetőség alkalmazásához segítség itt és itt.
Engem  Follow Egy kanál cukor on bloglovin  tudtok követni a BlogLovin segítségével.
Hajrá !! Másoljátok ki, terjesszétek, had jusson mindenkihez el a hír !! forrás  sünitől        innen



2013. június 22., szombat

Gyors pácolt sós uborka





Biztos vagyok benne, hogy sokan már tudják, ezt a módszert, és gyakran használja a nyári szezonban, amikor másnap már sós uborkát szeretne enni, de vannak olyanok, akik nem is hallottak róla. Ez a recept, nagyon jó, ropogós sós uborkát garantál rövid időn belül.




hozzávalók

 1kg uborka
kapor, ribizli, cseresznye, meggy levelek, torma
2-3 gerezd fokhagyma
marék só

Az uborkákat jó alaposan megmossuk, és a két végét levágjuk, én bevagdosom, mint a kovászos uborkát szokás, de elegendő megszurkálni az apró uborkákat. A kaprot és a gyümölcsfa leveleket megmosom, a tormát megtisztítom, és apróra vágom, majd hozzá adom még a fokhagyma gerezdeket is szintén vékonyra vágva.



A fűszereket, és az uborkát bele tesszük egy nylon zacskóba, rászórunk egy marék sót, bekötjük a zacskó száját, vagy eleve cipzáras zacskót használunk, és alaposan összerázzuk, hogy a só és a fűszer mindenhova kerüljön, majd a hűtőbe rakjuk 12 órára. Apró uborkákat használjunk. Ha nagy uborkánk van csak, akkor sem kell lemondani a pácolt sós uborkáról, csak akkor meghámozzuk az ubikat, és felkarikázzuk vastagabb szeletekre. Ha még a magja is nagy az uborkának az sem akadály, akkor az uborkát hosszában félbevágjuk hámozás után, a magokat kikaparjuk, majd felkockázzuk, és azután adjuk a fűszerekhez.

Én így készítem a pácolt sós uborkát, gyors felhasználásra.



2013. június 20., csütörtök

Cseresznye dzsem




Javában tart a cseresznye szedése. 

Nincs saját fám, de mégis minden évben tudok eltenni kompótot, és dzsemet is. Szerencsére az ismeretségi körben van egy olyan hatalmas cseresznyefa, amelyről a madarak is bőségesen lakmározhatnak, mert ember annak a tetejét el nem érheti. 

Két napja ezzel bíbelődöm, és bár nagyon meleg van, kint is és bent is, mégis szívesen csinálom, mert a cseresznye dzsem csoda finom tud lenni egy kukoricás palacsintán, vagy csak egy szelet kenyéren. Érdemes megpróbálnia bárkinek. 

Örülök, hogy évekkel ezelőtt megvettem egy olajbogyó magozó szerkentyűt, mert nagyszerűen bevált a cseresznyénél. sőt a meggynél is.

Mivel a családban van cukor beteg, neki is kedvezni kell. Én a diabetikus befőzőcukrot szoktam leginkább erre a célra használni, és a férjem mindig örül, hogy ő ugyan úgy eheti a lekváros palacsintát, mint mi. Jó nem 20-at, csak egyet-kettőt.



1 kg gyümölcsöt, amit megmostam, kimagoztam, és apróra összemixeltem, egy edényben a befőzőcukorral együtt felforralok, 3 percig főzöm, majd sterilizált üvegekbe töltöm. Ebből a mennyiségből 3 db 350 g-os üveggel lesz, amibe mint tudjuk 400-420 g dzsem fér. 
Azért ez nem egy rossz dolog. Gondoltam rá, hogy tehetném neki kisebb üvegekbe, de erről mindig megfelejtkezem, és már csak akkor jut az eszembe, amikor lezárom a fedelét.




A másik adagot sima lekvárnak főztem meg. Szintén kimagoztam a cseresznyét mosás után, és kilónkén adtam hozzá 50 dkg cukrot, amivel hagytam egy órát pihenni. Ekkor alaposan összemixeltem, és hozzá kevertem a gyógyszertárban vásárolt pektinből szintén kilónként 15 g-ot és 10 percig főztem, majd üvegekbe raktam, és 5 percre fejtetőre állítottam, Ezután már csak a címkézés van hátra, és mehet a polcra.



Tudom pektin nélkül is lehet lekvárt vagy dzsemet készíteni, de az hosszú idő, és nem vagyok hajlandó a 45 fokos hőségben még órákat fűteni, és mellette állni. A cseresznye pedig azt mondja, hogy nem hajlandó leszedett állapotban napokat várni, hogy legyek már végre hajlandó üvegekbe tölteni. 








2013. június 19., szerda

Megint tészta







Persze, hogy megint tészta. 

Bele vagyok szerelmesedve a tésztagyártásba. Kísérletezek, akarom tudni melyik a legjobb összetételű keverékem a gyártáshoz. Igen a gyártáshoz, mert szeretnék másnak is ebből a finomságból készíteni. persze meglátom lesz-e igény rá. 


Garantáltan friss tojással készül




A kis robotgépem most is nagy szolgálatot tett. Pillanatok alatt gyúrta össze a tésztát



30 perc pihi


A gép nem csak nyújtásra, hanem gyúrásra is kiváló



Előre felvágom a tésztát



A gyártás folyamata, az összetétel, és a kalkuláció időszakában vagyok. Az eredményt szeretném csak megmutatni. 

Remélem másnak is tetszik, amit lát. 

Esetleg lehet érdeklődni, lehet kóstolót kérni.









2013. június 16., vasárnap

Palacsinta kerti labodával, fokhagymás tejföllel, sült karajjal







A kertem mostanra annyi labodával ajándékozott meg, hogy ebből már kellett valamit készíteni. Tegnap a Gasztroangyal műsora alatt jött az ötlet, - hiszen én is szoktam spenóttal töltött palacsintát készíteni, és akkor miért nem szoktam ugyanezt kerti labodával?





Ennél mi sem egyszerűbb. Palacsintát mindenki tud sütni. A férjem aktív korában technika órán tanította, a gyerekek imádták. Én az egészben azt nem szerettem, hogy az én kelesztő tálam vitte magával, mert szegény iskolának nem tellett egy műanyag tálra.

Szóval mindenki tud palacsintát készíteni, ez csak annyival különbözik a többitől, hogy nem teszünk bele cukrot.

Hozzávalók:

12 púpos kanál liszt
csipet só
2 egész tojás
1,5 dl kefir
3-4  dl tej
olaj a sütéshez


A hozzávalókat alaposan összekeverjük. Legyen szép sima, akkor lesz igazán finom a palacsintánk. Hagyjuk legalább egy fél óráig pihenni, a lisztszemek had tudjanak megdagadni. A tejet lassan adjuk hozzá, lehet, hogy nem is kell mind, de lehetséges, hogy többre is szükség lesz, az állaga olyan legyen, hogy tudjunk vékony palacsintát sütni belőle. Nincs két egyforma liszt, az egyik több folyadékot, míg a másik kevesebbet igényel.


Szívesen használom a sütéséhez a kókuszolajat, így olyan érzetem van, hogy a palacsinta egészséges. És ha zöldség félével töltjük, talán még egészséges is. Persze tudom, a lekvár meg gyümölcsből van tehát az is egészséges. A cukor nem egészséges, amit beletesznek.

Egyszóval, sütünk 12 db palacsintát







A következő tölteléket tesszük bele.


30 dkg laboda vagy spenót levél
1 kanál liszt
1 kanál vaj
1 evőkanál kókuszolaj
2-3 gerezd fokhagyma
2,5 dl tej
bors
szerecsendió

A labodát megtisztítjuk, ugyanúgy járunk el vele, mint a spenóttal, a közepén lévő vastag levél eret tépjük ki. Alaposan mossuk meg, majd jól csurgassuk le. Forrásban lévő enyhén sós vízben főzzük kb 4-5 percig. Ez idő alatt a levelek megpuhulnak, de még nem mennek szét. A vizet öntsük le róla, és hagyjuk lecsepegni, vágjuk metéltre, és a felforrósított olajban a zúzott fokhagymával együtt pároljuk össze.





A vajjal,  a liszttel és a tejjel besamelt készítünk, sózzuk, borsozzuk, reszelünk bele szerecsendiót, és sűrűre főzzük. A tűzről levéve hagyjuk hűlni, majd hozzá keverjük a labodát, és a már megsütött palacsintákat megtöltjük vele. Összetekerjük úgy, hogy a két végét kicsit behajtjuk, nehogy kifolyjon a töltelék. Kivajazott tűzálló edénybe sorakoztatjuk őket, és most ugrott be a tv műsorban látott fokhagymás tejföl.






Tetejére


3 dl tejföl
3 gerezd fokhagyma
1 dl tejszín
15 dkg reszelt sajt






A tejfölt összekevertem a tejszínnel, és a zúzott fokhagymával, ráöntöttem a palacsintákra, és jó sok reszelt sajttal megszórtam. 180 fokosra előmelegített sütőben 20 perc alatt megsütöttem.


Közben egy-két szelet karajt hirtelen megsütöttem, és a kész labodás palacsintával tálaltam.


A legjobb kritika, hogy a tányérok pillanatok alatt kiürültek.









2013. június 10., hétfő

Citromos-mákos cukormázas










Akár őzgerinc formában, akár muffin sütőben sütjük meg, tökéletesen mindegy. A lényeg, nagyon finom. 

Van egy csomó mákom, még a karácsonyi sütögetős időkből. Bár szeretjük, mégis ritkán kerül rá a sor. 

Arra gondoltam, egy kis délutáni nasinak tökéletes ízesítés, a jól bevált citromos muffinhoz. S mivel úgyis sütök, akkor dupla mennyiséget keverek, és a felét őzgerincformában fogom kisütni, míg a másik felét muffinnak.


Hozzávalók:


2/3 csésze liszt
¼ teáskanál szódabikarbóna
1 csipet só
4 evőkanál szobahőmérsékletű vaj, vagy margarin
2/3 csésze cukor
2 tojás
1 ½ evőkanál citromlé
1 ½ teáskanál citromhéj
2 ½ evőkanál mák
¼ csésze tej







Az elkészítés roppant egyszerű, külön tálban összekeverjük a szódabikarbónával a lisztet és a csipet sót. 
Egy másik tálban a cukorhoz hozzáadjuk a tojássárgáját, és a vajat, amit jó habosra keverünk. Legyen a keverék egynemű, amennyiben lehetséges a cukor teljesen oldódjon fel. 
Tegyük hozzá a citromlét, a citromhéjat, ezzel is keverjük el jól, majd jöhet hozzá a mák és a tej. Most a lisztes keveréket 2-3 részletben keverjük bele a tojássárgájás keverékbe. A tojásfehérjéket verjük kemény habbá, és nagyon óvatosan keverjük hozzá. Igyekezzünk nem összetörni nagyon a habot. Csak addig keverjük, amíg nem látható külön fehérje. Papír kapszlival bélelt muffin formába adagoljuk, és 180 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt megsütjük. Rácsra szedve hagyjuk teljesen kihűlni. Tetejét megszórjuk porcukorral, vagy cukormázzal vonjuk be.



És mivel dupla mennyiséget kevertem össze, amiből a 12 db-os muffin sütőbe adagoltam kb a felét, a többit egy őzgerincformába öntöttem, amit alaposan kivajaztam és megliszteztem. 
Mindkettőt tűpróbáig sütöttem. Az őzgerinc formában lévő sütinek hosszabb idő kellett, 30 percet töltött a sütőben.






Bevontam cukormázzal, amit a következő képpen készítettem.


15 dkg porcukor
½ tojásfehérje
1 evőkanál citromlé


A cukrot alaposan összekeverjük a citromlével és a tojásfehérjével, majd rákenjük a sütemény tetejére.Nyugodtan hagyjuk lefolyni az oldalán, azzal szerintem még kívánatosabbá tesszük 

Hagyjuk rászáradni. 

Szeletelve tálaljuk.









2013. június 9., vasárnap

Wonton csípős eperszószos kínai gombóc








Hónapok óta szemezek a kínai gombóccal. Nem mertem eddig készíteni, féltem, mi van, ha valami pocsék dolog sül ki belőle, én meg ott állok, és a fiúk éhesek maradnak. 
Ma reggel viszont úgy döntöttem, eleget tanultam a gombóckészítésről, lesz ami lesz, ma ebédre gombóc lesz.

Mivel egy vidéki kisváros „szupermarketjében” nem igazán lehet wonton tésztát kapni, itt megjegyezném másfélét sem nagyon, kénytelen vagyok azt is elkészíteni, a két kicsi kezemmel. Ez alatt a közel fél év alatt annak is alaposan utána néztem.
És ha már itt tartunk, utána nézés, egy igen frappáns tésztamártást találtam egy kínai hölgy oldalán, amit már az első olvasás után kipróbáltam, igaz csirkecombokat készítettem vele, de ő kimondottan gombóchoz ajánlotta. Nem csak hússal töltötthöz, hanem zöldségeshez is. 

A másik, amit szerettem volna, az egy jó kis szójaszósz. Amibe mártogatni lehet a már kész tésztát. Erre szintén a már említett hölgynél találtam egy egyszerű receptet, ami telitalálat lett.
Ennyi utánjárás egy ebédért, de megérte. 
Látni a férjem és a fiam arcán a megelégedett mosolyt, ami az ebéd elfogyasztása után kiült mindkettőjük ábrázatára, hát tudjátok, az a héten mindent visz.
És akkor a recept, amit 10-15 cetliből kellett elkészíteni, most végre sikerült összerakni.







Wonton

Hozzávalók:

2 csésze liszt
½ csésze forró víz
½ teáskanál só
kukorica keményítő a tészta megszórásához

A lisztet és a sót összekeverjük egy tálban, és a forró vízzel jól gyúrható, fényes, sima tésztát készítünk. Fél óráig letakarva pihentetjük. Ezután kettévágjuk, és elnyújtjuk. Vastagsága kb 1-2 mm legyen. A tapasztalatom, nem kell nagyon vékonynak lenni, mert akkor a tészta szétmegy gőzölés, vagy főzés közben. Nyújthatjuk tészta géppel is. 
Nekem egy Atlas 150-es gépen van, annak az 5-ös fokozatáig nyújtottam, az az ideális. 

Miután kinyújtjuk két lehetőség közül választhatunk. Vagy kerek lapokat szaggatunk belőle, vagy négyzetekre vágjuk. A fontos, hogy miután kiszaggattuk, kukoricakeményítővel szórjuk meg, kicsit kenjük szét rajta, mint amikor a tésztát lisztezzük. Ez azért szükséget, hogy a lapok ne ragadjanak össze, viszont a tészta nem szárad ki, mintha lisztet szórnánk rá.
Ez a tészta kitűnően tárolható hűtőben egy zacskóba téve, vagy lefagyasztva. Mint tudjuk a tavaszi tekercset is ilyen tésztával készítik.
Amíg a tészta pihent, elkészítettem a tölteléket. Most darált sertéshússal készítettem.




Töltelék

Hozzávalók:

30 dkg sertés comb darálva
1 kis fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
½ piros kaliforniai paprika
½ csomó petrezselyemzöld
1 evőkanál friss, vagy 1 teáskanál őrölt gyömbér
só, bors,
1 tojás fehérje
1 evőkanál olaj

A sertéshúst az olajon fehéredésig pirítom, hozzá adom a reszelt vöröshagymát, és a reszelt fokhagymát, az őrölt vagy a friss gyömbért, sózom, borsozom. Bele keverem az apró kockára vágott paprikát, a szintén apróra vágott petrezselyemzöldet, majd a tűzhelyről levéve, hagyom hűlni. Miután langyosra hűlt, belekeverem a tojásfehérjét. Ez tartja egyben a tölteléket.

A már elkészített tésztalapok közepébe egy teáskanál tölteléket teszek, az ujjamat vízbe mártom, és a tészta szélét megvizezem, óvatosan, nem kell túlzásba vinni, könnyen össze lehet ragasztani a tésztát. Miután megkentük, egymásra tesszük, és összenyomjuk, majd kis „pénzes zacskót” formálunk belőle. Ha van gőzölőnk kibéleljük sütőpapírral, és arra sorakoztatjuk a gombócokat. 15 percig gőzöljük. Ha vízben szeretnénk kifőzni, akkor bő sós vízben 5 percig főzzük.

A kész gombócok mellé adjunk mártogatóst.

Szójaszósz

Hozzávalók:

4 evőkanál sötét, jó minőségű szójaszósz
3 evőkanál víz
1 evőkanál rizsecet, de jó a 10 %-os fehér ecet is
2 evőkanál cukor

A hozzávalókat alaposan összekeverjük, tálaljuk.

Itt szeretném elmondani, hogy megállapításunk, hogy ez a szósz kitűnő lehet salátákhoz is. Hamarosan meg is próbálom, hiszen maradt belőle, egy kis üvegben várja a hűtő ajtajában az alkalmat.

A másik egy eperlekvárral készült fényes, szecsuani ihletésű mártás, ami talán az eddigi legjobb kreáció, már egy kipróbált recept, igaz málna lekvárral, de szerintem akár áfonyával, vagy más bogyóssal is kitűnő lehet.

Hozzávalók:

1 csésze eper, vagy málna lekvár
2 evőkanál ecet
½ teáskanál erős paprikakrém
1 teáskanál őrölt gyömbér
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál citromlé
1 evőkanál méz
1 teáskanál só
1 evőkanál kukoricakeményítő

A hozzávalókat a keményítő kivételével összekeverjük, összeforraljuk. A keményítőt kicsi vízzel feloldottam, nehogy csomós legyen, és a már összeforralt keverékbe tettem. Azzal is főztem 2-3 percig, tálaltam a gombóc mellé.

Bár nem a tőlem megszokott gyors étel receptje, de higgyétek el, alig több mint egy óra alatt elkészült.