Oldalak

2018. január 27., szombat

Töltött burgonya kolbásszal-szalonnával







Ha egy igazán ízletes, gyors ebédre, vagy vacsorára vágysz, kóstold meg ezt a finom töltött krumplit. A kétszer sült burgonya krémes, a töltelékben a chorizo és a backon vagy ha magyarul akarom mondani a húsos szalonna, és a finom igazi füstölt kolbász fantasztikus harmóniát teremt. A tejföl összefogja az ízeket, a sajt pedig megkoronázza mindezt.
Egyszóval felejthetetlen, de időről időre megismételhető ez a finom étel. Egy pohár sörrel, vagy egy finom száraz borral tökéletes igazán.

A hozzávalók:
fejenként egy közepesnél kicsit nagyobb burgonya
10-15 dkg finom, igazi füstölt kolbász chorizo, gyulai, csabai vagy igazi házi
10-15 dkg húsos szalonna bacon, kolozsvári, vagy igazi házi
1 dl tejföl
só, bors
10 dkg reszelt sajt (keverjük bátran több féle sajtból)
1-2 kanál zsír vagy olaj






A burgonyákat héjában megsütjük, kettévágjuk, és kikaparjuk a közepüket.
A kikapart burgonyát összetörjük, hozzáadjuk a kockára vágott kolbászt, és a szintén kockázott szalonnát, majd a tejföllel, sóval és borssal ízlésünknek megfelelő tölteléket készítünk.  Töltsük vissza a kikapart burgonyákba, és tegyük egy zsírral vagy olajjal kikent tűzálló tálba, majd bőségesen tegyünk reszelt sajtot a tetejére. Válasszunk olyat, ami jól olvad, hogy a töltelék még ízletesebb legyen.




Előmelegített sütőben 25-30 perc alatt megsütjük. Zöldségkörettel tálaljuk.





2018. január 22., hétfő

Brokkolis csirke üvegtésztával





20 perc alatt elkészül ez az autentikus kínai étel. A csirkemell mint korábban kifejtettem, nem egy igazán ízletes része a csirkének, viszont szépen szeletelhető, gyorsan átsül, hamar el lehet készíteni belőle az ételt.
A brokkoli, a sárgarépa, a fokhagyma és a gyömbér igazán kellemes ízt kölcsönöz neki, sőt ha hozzáadunk némi szójaszószt és halszószt, fantasztikus ízkavalkád válik belőle.

Hozzávalók:

2-3 csirkemell filé
1 kis sárgarépa
30 dkg brokkoli
2-3 evőkanál olaj
2 gerezd fokhagyma
5 cm gyömbér
3-4 evőkanál sötét szójaszósz
3 evőkanál halszósz
ízlés szerint chilipaprika
1 csomag üvegtészta

A csirkemellet vágjuk vékony csíkokra, és a többi hozzávalót is készítsük elő.
Pároljuk meg a brokkolit, és vágjuk kisebb darabokra. A répát, a fokhagymát, és a gyömbért vágjuk julienre.
Egy wokkot, vagy egy magas falú serpenyőt forrósítsunk fel, tegyük bele az olajat, és pirítsuk meg benne a gyömbért, a fokhagymát, a sárgarépát,  majd adjuk hozzá a húst, és fehéredésig süssük. Lehetőleg egy rétegben legyen benne a hús, hogy piruljon, és ne főjön. Ekkor locsoljuk rá a szójaszószt, és a halszószt, ha szükségét érezzük több halszószt is adhatunk hozzá, azzal szabályozzuk a sósságát. Halszósz helyett használhatunk sót is természetesen. Ha szeretjük a csípősen a fokhagyma pirításakor dobjunk bele chili pelyhet.
Közben forraljuk vizet a tésztának.
Amikor forró a víz, tegyük egy tálba a tésztát, és öntsük rá a vizet, fedjük le az edény kb 10 percre.
Ekkor szűrjük le a tésztát, és süssük át a hússal együtt. Majd tálaljuk.

Jó étvágyat!

Koreai reteksaláta


Csábítanak a hatalmas sörretkek az üzletek polcain. Sok internetes oldal tele van a belőle készült salátával.
Én egy egyszerű koreai reteksalátával kezdem. Ez egy olyan salátaszerű étel, ami a julienre vágott retekkel kezdődik. Tipikusan fűszeres, leginkább chili paprika pelyhek, és egyéb ízesítők kerülnek bele, minta a fokhagyma, a sózott garnélarák, a halszósz. Néha cukor és ecet kerül bele, ahogy most is készül ez az enyhébb változat, amely igazán kellemesen frissítő, és különösen jól illik a húsételekhez, mint a mai autentikus kínai brokkolis csirkéhez, amelyet üvegtésztával készítettem el.
Recept megtalálható itt.


2-3 nagy sörretek
1 db kis sárgarépa
3 evőkanál 10 %-os ecet
2 evőkanál cukor
1/2 teáskanál só

A retket és a répát julienre vágjuk vagy káposztagyaluval lereszeljük. Megsózzuk, majd hozzáadjuk az ecetet és a cukrot, majd alaposan összekeverjük. Hagyjuk legalább 30 percig pihenni, de sokkal ízletesebb az előző nap elkészített saláta. 
Húsételekkel fogyasztjuk.














2018. január 21., vasárnap

Halrudacskák házilag - burgonya csipsszel





Szeretem a halat  , főleg a tengeri halat. Viszont a gyerekek csak a halrudacskákat, gondolom tele van glutamáttal (E631), és ettől mint tudjuk minden nagyon finom.
Azért tennék egy kísérletet rá, Lexi mennyire fogadja el a házilag készített halrudacskákat, ami ugye csak hal és panír hozzávalókból áll.
Mellé egy kis burgonya csipsz, ami szintén csak burgonyából készül, semmi keményítő, semmi ízfokozó, és csak kevés konyhasóval (ha szükséges) meghintve. Sőt még a majonéz is saját készítésű, friss tyúktojásból, és tényleg csak kapirgáló tyúk tojásból. 

Hozzávalók:

60 dkg tőkehal filé
2 tojás
3 kanál liszt
15 dkg zsemlemorzsa

olaj a sütéshez

A halat hagyjuk felengedni, és alaposan lecsepegni. Sőt még a rajta maradt vizet is itassuk fel papírtörlővel. Vágjuk halrudacska nagyságúra, enyhén sózzuk meg, és hagyjuk fél órát állni.
Ezután lisztbe, tojásba, és morzsába mártva panírozzuk, és bő olajban kisütjük. Papírtörlőn leitatjuk az olajat, és melegen tartjuk. 

A burgonya csipsz hozzávalói:

3-4 burgonya
olaj a sütéshez
szükség szerint só
A burgonyát meghámozzuk, és uborkagyalun legyaluljuk vékony szeletekre. Legjobb a kifliburgonya, de nem feltétel.
Leszárítjuk a szeleteket, és forró, bő olajban megsütjük. Legyünk figyelmesek, mert könnyen megég. Csak fogyasztáskor sózzuk, különben megpuhulnak a szeletek.
Házi majonéz

hozzávalók és a recept a blogon megtalálható itt






2018. január 15., hétfő

Kelkáposzta főzelék






Talán az egyik legfinomabb a főzelékek között, de lehet, hogy elfogult vagyok  hiszen bármikor meg tudom enni. Ma ez készült nálam, fasírozottal.
Rém egyszerű a készítése, talán a kelkáposzta haza cipelése az, ami sokakat megriaszt az elkészítéstől, de higgyétek el megéri.
Mire megsül a fasírt, akkorra a káposzta is finom puha lesz.

Hozzávalók:
1 nagy fej kelkáposzta
2 gerezd fokhagyma
1-2 burgonya

bors
köménymag
borsikafű

a rántáshoz
zsír
liszt
pirospaprika

A kelkáposztát felszeleteljük, a burgonyát megpucoljuk, felkarikázzuk, a fokhagymát lereszeljük, és egy lábasban vízzel felöntve feltesszük főni.
Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a köménymagot, a borsikafüvet, és puhára főzzük.
Közben világos paprikás rántást készítünk, amivel, ha megfőtt a káposzta berántjuk.
Kb. 5-6 percig még tovább főzzük, hogy kellőképpen besűrűsödjön, és a liszt íz elmúljon.

Különféle feltétekkel tálaljuk.


2018. január 7., vasárnap

Burgonyás sósrúd



Akár mindennap meg tudnám enni, annyira egyszerű és finom sós rágcsálni való került ma ki a konyhámból.
Reggel még nem tudtam, hogy sütni is fogok. Gondoltam a tegnapi madártejből maradt annyi, hogy az ebédet levezessük valami finomsággal.
De mivel a kicsi lánykánk tegnap gyengélkedett, változott a menü. Kellett valami könnyű a fájdalomtól meggyötört gyomrocskába. Nem eszi a bolti kekszeket, és ennek én nagyon is örülök, viszont sokszor jó lenne, mert azok között is vannak nagyon jó, és "egészségesebb" fajták.
Így viszont a csirkepöriből párolt csirke lett, a galuska átalakult zöldséges bulgurrá, a madártejből kortyolt párat, de a sós ropogtatni való már nagyon is a kedvére termett.
Tegnapról maradt kb 25 dkg tört krumpli. Direkt nem tettem bele semmit, egyszerű sós vízben főtt, a kolbász és a hurka mellé, annak a kisült zsírjával locsoltuk meg és kovászos uborkával ettük.
Most nagyon jó lett a sósrúdba.


Hozzávalók:

25 dkg tört főtt burgonya
50 dkg liszt
1 tojás sárgája
20 dkg vaj, vagy margarin esetleg 15 dkg zsír
1-2 tk só
szükség szerint tejföl 2-3 kanállal
1 cs sütőpor
1 tojásfehérje a megkenéshez
apró magok (tökmag, napraforgó, szezámmag, lenmag)
reszelt sajt a megszóráshoz

A hozzávalókat összegyúrjuk, és kinyújtjuk, majd összehajtogatjuk. Fóliába téve hűtőben pihentetjük 30 percig. Ekkor újra elnyújtjuk, és hajtogatás után további 30 percet pihentetjük.
Ekkor előmelegítjük a sütőt 180 fokosra, közben kinyújtjuk a tésztánkat kb. 5 mm vastagságúra, megkenjük a tojásfehérjével, megszórjuk a magokkal és a reszelt sajttal, majd csíkokra vágjuk, és sütőpapíros tepsibe rakjuk, megsütjük 15-20 perc alatt.

Egyszerű, gyors, és nagyon finom.

Jó étvágyat!








2018. január 1., hétfő

Mediterrán töltött karaj









Mindenkinek boldog és sikeres új évet kívánok a 2018-as évre!
Azt hiszen az egyik legszebb évnek nézünk elébe.

Hoztam az év első receptjét, ahogy ígértem még szilveszter előtt. 

A karajról mindannyian tudjuk, hogy nagyon látványos, hiszen kelleti magát, de önmagában egy száraz, és ízetlen hús. A belőle készült étel finomsága az elkészítési módban, és a hozzávalókban rejlik. 
De ez a mediterrán töltött karaj finom lesz mert a spenót, a feta, a fokhagyma és az aszalt paradicsom szaftos, ízletes belsőt biztosít neki. Kívülről pedig egy igazi izgató édességet kölcsönöz neki a balzsamecet, a citromhéj, az oregánó, és a rozmaring, amiben az éjszakáját töltötte.

A hús felvágásának is van több módja. Fel lehet szúrni, és megtölteni minden jóval, de jelen esetben szépen egy centi vastagságban körbeszeleteltem. 
Az egész hús felületén terítettem el a tölteléket, de vághattam volna hosszában is a húst vékony lapra, és tehettem volna középen egy csíkban a tölteléket. Lehet, hogy legközelebb úgy készül.

Talán a töltelék elkészítése tellett a legtöbb időbe.

Töltelék hozzávalók:

  • teáskanál olívaolaj
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1/2 kávéskanál frissen őrölt színes bors
  • 1 csomag bébi spenót
  • csipet só
  • 6 db szárított paradicsom
  • 20 dkg feta sajt






A kanálnyi olajba beledobom a nagyom apróra vágott fokhagymát, és amikor megérzem az illatát, rögtön kerül bele a spenót. Csipet só és frissen őrölt bors kerül még rá, majd a levelek fonnyadásáig kevergetve sütjük.
Ekkor konyhai törlőn leitatjuk az összes nedvességet. A hő hatására a levelekből folyadék szabadul fel, ami nem kell a töltelékbe, mert csak vizenyőssé tenné.
A paradicsomokat és a fetát is apróra vágjuk, majd összekeverjük a parajjal.
A szétnyitott húst átveregetjük, én a bárd lapjával szoktam, elég nehéz, és egyszerre nagy felületet képes ellapítani. Kicsit puhítja, felszabadítja a rostokat, és a hús is egyenletesebbé válik.
Miután a tölteléket elterítjük, feltekerjük a húst, és konyhai kötöző madzaggal szépen bekötözzük, mint a sonkát szokták. 

Elkészítjük a balzsamecetes pácot.
Hozzávalók:

  • 1/4 csésze balzsamecet
  • evőkanál olívaolaj
  • teáskanál dijon mustár
  • evőkanál rozmaring, apróra vágva
  • evőkanálnyi oregán, apróra vágva
  • teáskanál citromhéj
  • gerezd fokhagyma, reszelt
  • 1 teáskanál só
  • 1/2 teáskanál fekete bors
Mindezeket összekeverjük, és bevonjuk vele a húsunkat. Egy tálba tesszük, és hagyjuk a pácban legalább egy éjjelen érni. Ha van időnk ez az idő akár 20-24 óra is lehet.







Ezután egy-két kanál zsírt felforrósítva egy serpenyőben, minden oldalán pirítsuk át a húsunkat, majd egy hőálló tálba téve 190-200 fokos sütőben süssük 15 percig. Ezután mérsékeljük a hőmérsékletet 170-180 fokra, és hagyjuk még kb 35-40 percig sülni.

Amikor megsül, letakarva pihentessük 10 percig, csak azután szeleteljük fel.







Burgonyapürével nagyon finom, de az újévi asztalon a lencse saláta is nagyszerű kiegészítője volt.



Jó étvágyat!