Oldalak

2015. április 26., vasárnap

Citromos csalán pesto






A szúrós csalán is az ehető gyom- és gyógynövények közé tartozik, finom, mentás-spenót ízével. Vigyázzunk, a levelek csípősek, de csak a színoldalukon. Ha óvatosan két ujjal csípjük le, talán még kesztyű sem kell a szedéséhez.

Talán az egyik legfinomabb pesto készíthető belőle, ami kiváló lehet spagettivel és zöldborsóval.  De nagyon jól illik a sült csirkehúshoz, amit tavaszi zöldségekkel kínáljunk.

Hozzávalók:

50 dkg friss csalánlevél
2 nagy gerezd fokhagyma
1,2 dl fenyőmag, vagy más olajos mag
½ teáskanál adalékmentes só
2 teáskanál reszelt citromhéj
2 evőkanál frissen facsart citromlé
2,5 dl olívaolaj, vagy más finom olaj
0,8 dl reszelt parmezán sajt

Tegyünk fel egy nagy fazék vizet forrni, és főzzük benne 2 percig a csalánleveleket, néha megkevergetve. Szűrjük le, és hagyjuk lecsepegni, majd a vizet nyomkodjuk ki belőle.
Tegyük a csalánt, a fokhagymát, az olajos magot, sót, reszelt citromhéjat, és a citrom levét egy késes aprítóba, és pürésítsük. Ezután lassan adjuk hozzá az olajat, majd keverjük bele a sajtot, és pár pulzáló fordulattal keverjük össze.


Tegyük tiszta üvegekbe.  Nyomkodjuk meg, hogy az olaj legyen felül, vagy tegyünk egy cm olajat a tetejére, és a hűtőben tároljuk.



2015. április 22., szerda

Pongyola pitypang szirup




Nagy lázban van mindenki, aki szereti ezt a finom mézszerű szirupot. 
Nagyon finom desszerteket, és koktélokat varázsolhatunk vele.
A virító sárga virágokból készült szirupos főzet epe serkentő, valamint vizelethajtó, és étvágygerjesztő hatású.
Régen egy konyhából sem hiányozhatott. A pitypangméz mellett ecetes savanyítással a virágbimbókból kapribogyóra emlékeztető ízelítőt készítettek.
Egyszerű elkészíteni, hiszen sokszor a legegyszerűbb dolgok a legnagyszerűbbek.


A pitypangméz hozzávalói:

25 dkg virágszirom (a zöld részeket vágjuk le)
7,5 dl víz
1 kg cukor
1 citrom 

Szeleteljük fel a citromot, és a virágszirmokkal gyenge tűzön főzzük 20-25 percig. Leszűrjük, és alaposan nyomkodjuk ki a citrom és a szirom levét, majd adjuk hozzá a cukrot, és további 20-25 percig főzzük tovább. Ekkor kis üvegekbe töltjük, lezárjuk, és hűvös helyen tároljuk. 

Egy-két kiskanállal adhatunk joghurthoz, fantasztikus étvágyat csinál, és nem csak a gyerekeknek.





2015. április 21., kedd

Pitypang pesto





Mindenki pitypang mézet készít, pedig ennek a csodás növénynek sokkal több felhasználási módja van.

A virágok szirmát levágva, keverhetjük süteményekbe, vagy éppen a kukoricakenyeret tehetjük még gazdagabbá vele.
Készíthetünk salátát a leveléből, és persze a virágokat is beletehetjük. főzhetünk a szirmokból teát, lehet zselét készíteni belőle, finom tésztaételt kínálhatunk a családnak, és természetesen csinálhatunk belőle pesztót.
A zöld kenyérre kenhető pesztó nagyon finom csemege. Sőt nem csak kenyérre kenhető, hanem egy adag tésztával összemelegítve, sajttal megszórva tökéletes ebéd vagy vacsora. Felturbózható kisütött bacon kockákkal, vagy sonkával.


Elkészítése egyszerű

Három marék fiatal mosott és apróra vágott pitypanglevél
1 marék dió, vagy mandula
2-3 dkg reszelt parmezán sajt
0,6 dl olívaolaj
Tengeri só

A zöldet egy marék dióval, fele olajjal tegyük egy késes aprítóba, és pulzáló módban pürésítsük. Közben apránként adjuk hozzá a többi olajat, és a reszelt sajtot. Csak azután sózzuk, ha már a sajt is benne van, hiszen annak is elég magas a sótartalma.
A kész pestot tegyük kis üvegekbe, és a tetejére öntsünk olajat, majd zárjuk le, és fogyasztásig tartsuk sötét, hűvös helyen. Én karton dobozban tartom, hogy a fény ne tegyen kárt a szép zöld színében. A kamra köve éppen elég hűvöset ad számára. Felbontás után viszont tartsuk hűtőszekrényben.
Aki szereti a fokhagyma ízét, adhat hozzá 1-2 gerezdnyit.


Készíthetjük botmixerrel is. A fele olajat és a levelet a sajttal összemixeljük, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót, és alaposan összemixeljük. Legyen sima és fényes.

2015. április 20., hétfő

Friss sajt medvehagymával






Nagy kedvem volt mindig a sajt készítéshez, hiszen anyukám évtizedekig dolgozott Kisújszálláson a tejiparnál, ahol rengeteg sajtot és egyéb finomságot készítettek.

Ő még a 60-as évek végén tanulta a sajtgyártást, persze nagyüzemi módon. Emlékszem mennyire nem szerettem, hogy napokon keresztül távol volt az előadások, és a vizsgái miatt.

A 90-es években nekünk is volt három fejős kecskénk, akkor, amikor még nem volt divatja. Rengeteg sajtot, és túrót készítettem, a gyerekeim imádták. A fiam egy kancsó tejet képes volt úgy meginni, hogy a száját le sem vette róla.

Ám egy döntés miatt el kellett válnunk tőlük, azóta is vágyok rá, hogy ismét legyenek legalább annyian, mint annak idején.
 
Akkoriban csak pepszinhez lehetett könnyen hozzájutni, bár egyes vidékeken a jó patikusok több féle tejoltót, és sajt kultúrát tartottak. 

Sajnos ez már csak a múlt, de remélem azért lesz olyan élelmes patikus, aki felismeri az igényt, és el kezdi forgalmazni, ha nem is hatalmas, de jó üzletet csinálhatna vele, hiszen a jó hír is terjed.

Ma a piacon vettem friss tejet, abból készítettem medvehagymás sajtot. 

Hozzávalók:

4 l friss házi tej
0,6 ml tejoltó Chi-Max Plus

Ízesítésnek 1 csokor medvehagyma

A sófürdőhöz:

1 l víz
6 ek. só

A tejet lassan melegítjük 36-38 fokosra. Ekkor adjuk hozzá az oltót, ami 4 liter tej esetében 0,6 ml chi-max plus folyékony tejoltó.
Alaposan elkeverjük benne, majd egy órát pihentetjük.
Az alvadt sajtanyagot egy hosszú pengéjű késsel 1,5-2 cm-es kockákra vágjuk.
5 perc pihentetés után újra felvágjuk még apróbb kockákra.
10 percig pihentetjük, majd átkeverjük.

Újabb 10 perc pihentetés után, lemerjük róla a savó 1/3-át.

Egy szitába sűrű szövésű anyagot teszünk, majd leszűrjük a sajttésztát. 

Összekeverjük az apróra vágott medvehagymával, de tehetünk bele köménymagot, vagy vöröshagyma szeleteket, esetleg színes borsot, de mehet bele dió, vagy amihez éppen kedvünk van.
Miután összekevertük, tegyük egy sajtformába, vagy egy szűrőbe.





Hagyjuk egy napot csepegni, hogy a savó ki tudjon folyni belőle.

A helység ne legyen hideg, mert akkor a sajtunk megfázhat, és meg is keseredhet.






A savasságának kialakulásához hagyjuk szobahőmérsékleten 12-24 órát, majd következik a sófürdő.
Ne legyünk türelmetlenek a sajt savasságának kialakulásakor mert ettől is függ a sajtunk viselkedése a sófürdőben. Ha nem várunk eleget, akkor a sajt széle szétfoszlik a sóoldatban.

A savót mindenképp tartsuk meg, mert használhatjuk sütéshez, levesekhez, vagy készíthetünk belőle ordát.


A sófürdőhöz a vízben feloldjuk a sót, majd beletesszük a sajtot és 3-4 órán át benne tartjuk. Közben fél óránként átfordítjuk.

A sófürdőben attól függően hagyjuk benne, hogy mennyire szeretnénk sós sajtot kapni. Általában 10 dkg-ként 1 órát számolnak.

Miután kivesszük a sóoldatból, leitatjuk róla a felesleges folyadékot papírtörlővel, amit rendszeresen cserélünk.
A sajtot frissen fogyaszthatjuk, vagy fedett edényben a hűtőben tároljuk. 





2015. április 13., hétfő

Petrezselymes burgonya - fűszeres sült csirkecombbal







A petrezselymes burgonyát többféle képpen készítik. Legfinomabb az apró szemű újkrumpliból készül, de azért nem szabad nélkülözni máskor sem.

Van aki előfőzi, és van aki csak süti. A már említett újkrumpliból készültet leginkább sütni érdemes, de máskor érdemes kicsit előfőzni a krumplit.

A legjobb akkor, ha kívül ropogós, de amikor ráharapsz lágyan olvad szét a szádban, mintha nem is krumpli lenne, hanem valamilyen finom manna. 

A petrezselyem kellemes íze, és látványa csak fokozza az élvezetet.

Ha csak sütöd, és újburgonyát sikerül kapnod, vagy termelned:

Hozzávalók

1 kg újburgonya
1,5 dkg só
6 dkg van vagy zsír
1 csokor finomra vágott petrezselyemzöld

Érdemes egy durva szövésű úgynevezett rosel zsákba tenni, és alaposan összedörzsölni, majd megmosni. Ilyen módon lejön a héj, és elegendő a csírák helyének átkaparása. Ha szerencsések vagyunk, eleve olyan burgonyát tudunk venni, vagy termelni, amit nem kell pucolni, vagyis a héjjal együtt süthető.
Ha az újburgonya nem friss, akkor mosás előtt tegyük egy tálba, és sózzuk meg, és kb 1 órát tartsuk a sóban, néha rázogassuk meg, ezután ugyan olyan könnyen tisztítható, mint a friss burgonya.
Többször váltott vízben megmossuk, és alaposan lecsepegtetjük, papírtörlőre tesszük, és felitatjuk a maradék vizet.
Egy akkora edényben, amibe a krumpli elfér egy sorban, megolvasztjuk a vajat vagy a zsírt, és rátesszük a burgonyát. Lefedjük, és mérsékelt tűzön sütjük, időnként megrázogatjuk a lábost, hagyjuk. hogy félig megpuhuljon, párolódjon. Ekkor megsózzuk, és folytatjuk a párolást, amíg teljesen megpuhul. Nem keverjük, csak rázogatjuk.
Ha a burgonya teljesen megpuhult, hozzáadjuk a finomra vágott petrezselyemzöldet, és még 2-3 percig tovább pároljuk, majd melegen tálaljuk. 

Nem csak újburgonyával készíthetjük, hanem egyenletesre vágott bármilyen sütésre alkalmas burgonyából is.

A már fent leírt módon, de akár sütőben is. 

Ha sütőben sütöd, akkor is vágd kockára, vagy hasábra, de legyenek megközelítőleg azonosan a darabok.

Halmozd egy tepsibe, vagy hőálló edénybe, szórd meg sóval, és 2-3 evőkanál olajjal, majd fedd be alufóliával, vagy az edény fedőjével, és süsd félpuhára.
Ekkor a fóliát eltávolítva, süsd készre pirosra a burgonyát, majd mielőtt elzárod a sütőt, szórd meg finomra vágott petrezselyemzölddel.
Ha szereted a fokhagymát, akkor a zúzott fokhagymát is ekkor add hozzá.

Elő is főzheted a burgonyát, héjában, vagy héj nélkül, felvágva, de egészben is. A félig főtt burgonyát forró zsírba, vagy vajba dobod, és készre pirítod, majd megszórod a petrezselyemzölddel.

A csirkecombokat fűszerkeverékkel megszórom, majd sütőben megsütöm.

A fűszerkeveréket én magam készítem, egyszerre többet, hiszen jól záródó üvegben sokáig felhasználható marad, és bármikor kéznél van.

Szárnyas sült fűszerkeverék
összetevők:
zsálya, vöröshagymapor, őrölt bors, zellermag, kakukkfű, majoránna, rozmaring, fokhagymapor, Cayenne bors,só

felhasználás:
A szárnyasokat a fűszerkeverékkel bedörzsöljük, és legalább fél órát szobahőmérsékleten pihentetjük. Ha előző napon szórjuk be a húsunkat, sütés előtt egy órával vegyük ki a hűtőből hogy szobahőmérsékletet át tudja venni.



Sertéshúshoz inkább a kapros sült burgonya illik, amit ugyanígy készítünk el, csak petrezselyem helyett apróra vágott kaprot szórunk rá.








2015. április 11., szombat

Citromkúra






Bár már réges-régen túl kellett volna esni a tavaszi méregtelenítésen, én éppen most kezdtem egy újabba, hiszen érzem mennyire rám fér.
A citrom egy nagyszerű dolog, hiszen számos jótékony hatása van, miközben savassága ellenére is lúgosítja a szervezetet
A legfontosabb, hogy a citromlé diéta elkezdése előtt konzultáljunk a háziorvossal, ajánlja-e, vagy inkább mellőzd. Nem egyformán reagálunk dolgokra.
A másik dolog, hogy legyünk körültekintőek, ha nem biocitromról van szó, mossuk meg alaposan, hogy a héjon lévő növényvédő szerek, tartósító anyagok ne jussanak a citromlébe, és ezáltal a szervezetünkbe..
Nagyon figyelni kell, hogy a citromlé diéta alatt se csak a lúgosítást végezzük, hanem figyelmesen összeválogatott vegyes étrendet kövessünk. Ha csak a citromlé diétát, lúgosítás gyanánt alkalmazzuk, annak komoly következményei lehetnek. 
Tartsuk szem előtt a táplálék piramist! Az ételek megfelelő arányú összeállítását.




foto:pinterest.com


A diéta lényege a fokozatosan emelt citromlé mennyisége. 

Az egész úgy néz ki, hogy 

1. nap reggel 1 citrom kicsavart leve
2. nap reggel - délben 1-1 citrom kicsavart leve
3. nap reggel - délben - este 1-1 citrom kicsavart leve
4. nap reggel 2 citrom kicsavart leve, délben és este 1-1 citrom kicsavart leve
5. nap reggel-délben 2-2 citrom kicsavart leve, este 1 citrom leve
6. nap reggel-délben-este 2-2 citrom kicsavart leve
7. nap reggel 3 citrom leve, délben és este 2-2 citrom leve
8. nap reggel-délben 3-3 citrom leve, este 2 citrom leve
9. nap reggel-délben-este 3-3 citrom kicsavart leve.

A tizedik naptól csökkentsük a citromlé mennyiségét, napi 1 kicsavart citromlé mennyiséggel, vagyis fordítva végezzük a citrom mennyiség bevitelét. 
A csökkentést a reggeli adaggal kezdjük.

Sokan állítják, hogy a 18 nap alatt akár több kilótól is megszabadultak, de szerintem, ha csak a méregtelenítést és lúgosítást vesszük már megérte. 





Még egyszer hangsúlyoznám,  a diéta alatt fontos a változatos vegyes étrend alkalmazása, hiszen az egészségünkért szeretnénk tenni, és nem ellene.


Sok sikert mindenkinek!


Közben több kérdés is felmerült a kúrával kapcsolatban. 
Az egyik kérdés, hogy mikor kell fogyasztani a citromlét.
Reggel éhgyomorra, és máskor pedig étkezés előtt kell meginni.

A másik kérdés hogy nem okoz-e bajt a citrom savassága?
A citromlét én mindig szívószállal iszom, sokkal könnyebb, és a fogzománcot is kevésbé marja ezen a módom. 
A gyomrom még soha sem tiltakozott a citromlé ellen, pedig már többször is végig csináltam a kúrát. Talán ez azért is van így, mert tudjuk ugye, hogy a citromlé savas, mégis lúgosítja a szervezetet.
Amennyiben valakinek a gyomra nem jól reagál a citromlére, feltétlenül hagyja abba, és keressen más, számára jobban alkalmazható kúrát.

2015. április 7., kedd

Könnyű tojássaláta






A maradék kemény tojás felhasználásához is kiváló,de akár egy vacsora is lehet belőle. Én most a mazsolás kaláccsal fogyasztottam, de egészségesebbé tehetjük, ha rozskenyérrel kínáljuk.

Elkészítése valóban nagyon könnyű, és az íze pontosan olyan lesz, ahogyan szeretjük.

3-4 kemény tojás 
1-2 evőkanál sűrű joghurt, a legjobb a görög típusú joghurt
só, bors, 
ízesítésre 
snidling, vagy medvehagyma, vagy zöldhagyma, esetleg kapor, vagy ánizskapor.
Ha gazdagabbá szeretnénk tenni, adjunk hozzá egy avokádót is.

Elkészítése a következő: - a megtisztított tojást vágjuk félbe és tegyük egy késes aprítóba, adjuk hozzá a többi hozzávalót, és aprítsuk össze a nekünk megfelelő nagyságra. 
Kóstoljuk meg, ha szükséges ízesítsük utána.






Kenjük pirítósra, vagy kalácsra, rozskenyérre, de szerintem tökéletes harmóniát képez bármelyik kenyérfélével, péksüteménnyel.







Tehetünk rá sonkát, vagy akár sajtot is.

2015. április 4., szombat

Húsvéti kalács savóval







A húsvét kalács nélkül nem igazi. Természetesen édesen és sósan is kiváló, de most a sajtkészítésből megmaradt savót használtam az elkészítéséhez.

Hozzávalók:

1 kg liszt
6 dl tejsavó vagy tej
4 dkg élesztő
4 evőkanál cukor
2 tojás sárgája
1 egész tojás
10 dkg vaj, vagy margarin
10 dkg mazsola
csipet só
+ egy tojás a kalács megkenéséhez

A savót langyossá melegítjük, feloldunk benne 2 kanál cukrot, és belemorzsoljuk az élesztőt. Hagyjuk felhabosodni, addig tálba szitáljuk a lisztet, összekeverjük 2 evőkanál cukorral, egy csipet sóval, és a közepébe mélyedést készítünk. Ide ütjük az egész tojást, és a kettő sárgáját, majd a felfutott élesztőt. Hozzáadjuk a maradék langyos savót, majd az áztatott mazsolát is ekkor gyúrjuk bele, és simára dagasztjuk. Ekkor a vajat vagy a margarint felolvasztjuk, és beledagasztjuk a tésztába. Meglisztezzük, és langyos helyen duplájára kelesztjük.





Egyforma kb. 5-6 dkg-os darabokra vágjuk és rudakat sodrunk belőle, amit megcsavarunk, mint egy nyuszi, és papírral bélelt tepsibe rakjuk. A farok helyére egy picike tésztát teszünk. Hagyjuk megkelni, és lekenjük felvert tojással.







190 fokosra előmelegített sütőben 15-20 perc alatt készre sütjük.

Kedves színfoltja lehet a húsvéti asztalnak. Finom magában, de kínálhatjuk vajjal, lekvárral, de vajasan sonkával is finom. Ne idegenkedjünk a sós és az édes együtt való fogyasztásától, hiszen megfelelő arányban fantasztikus ízekre találunk.