Oldalak

2013. augusztus 31., szombat

Géppel készült tészta kísérletek





Egyik álmom vált valóra, amikor megérkezett az én kis elektromos tésztagépem. Többször gondoltam rá,milyen jó is lenne, -  mígnem hagytam magam, és családom biztatására,  megrendeltem.

Nagyon kedves női hang már másnap reggel közölte velem, hogy a rendelésemet regisztrálták és hamarosan megkapom a számlát, melyet ha jóváhagyok, és átutalom a pénzt, küldik a futárral. Ez csupán négy napot vett igénybe, és csütörtökön, már haza is vittem a drágát.
Aztán napokig csak néztem.

Két nap ismerkedés után úgy döntöttem, mégis csak ki fogom próbálni, hiába a félelem, le kell küzdeni. Valljuk be őszintén, az új dolgok mindig hoznak magukkal valami megmagyarázhatatlan félelmet, és ez persze így van jól.
Elsőnek mindenképpen spagettit szerettem volna készíteni, főleg azért vásároltam, hogy ne kelljen a boltból venni, hiszen nem mindig lehet megtalálni a megfelelőt. Az egyik hamar elázik, a másik alig ér vizet és csupa csiriz lesz, míg van olyan ami egy fél óra múlva is rágós. Kevés az igazán jó, árban is megfelelő tészta.
Eddig is készítettem spagettit, de csak a Atlas 150-es géppel, ami bár nagyon finom volt, mégis látszott, hogy túl vékony az igazi spagettihez képest.
Most pedig egészen más technikát kell kitalálni, mert az nem vált be ennél a gépnél.


A negyedik adag tésztán is túl vagyok. és a tapasztalatomat szeretném megosztani.






1 adag spagettit 34 dkg grízes lisztből  3 tojásból, és 3 cl olajból készítettem. Az állaga pedig nagyon törékeny lett. Ellenben nagyon szép selymes sárga színű. Eddig eszerint készítettem a spagettit, de az Atlas 150-es tésztagéppel.

1 adag könyök tésztát 34 dkg sima liszt 2 tojás 3 cl olaj és annyi víz hozzáadásával, hogy 170 g legyen a folyadék. Ennek szép sima az állaga, talán túlságosan is sima, hiszen sokkal bordásabbnak kellene lenni.

1 adag metéltet készítettem 14 dkg grízes liszt és 20 dkg sima liszt keverékével, valamint a könyök tészta leírásánál szereplő tojás + folyadék mennyiséggel. Az állaga talán kicsit puha, könnyen tapadós és nem is olyan szép sárga tésztát eredményezett.

1 adag lapos linguine (lapos (spagettinek is megfelelő) metélt) 10 dkg grízes liszt 24 dkg sima liszt és 3 egész tojás, hozzáadásával. A tojások súlyát vízzel egészítettem ki úgy, hogy 165 g súlyú legyen.

Az állaga nagyon kívánatos lett. Igazán kedvemre való. Eddig ez az elkészítési arány a legjobb.


A következőekben folytatni kívánom a kísérleteket amíg tökéletes nem lesz, és igazán elfogadhatóvá válik.







2013. augusztus 28., szerda

Kovász készítése házilag

A kenyér sütési szezon most kezdődik. Elmúltak a nagy melegek, szívesebben tevékenykedünk a tűzhely körül. Fontos, hogy a kenyerünk olyan legyen ahogy szeretnénk, amit a családunk legszívesebben fogyaszt. Én szívesebben eszem az úgynevezett öregtésztás módszerrel készített kenyereket, de sűrűn készítek kovásszal is. Kísérletezzetek bátran, hogy megtaláljátok azt ami nektek lesz az igazán bevált receptetek. Ahhoz néhány elkészítési mód, a kovászhoz. Bár megtudtam, hogy a kovász nem készíti az ember, hanem örökli, sajnos a mai világban ez már nem annyira egyszerű, így marad a készítés, és a kísérletezés.


Az első a hagyományos kovász készítés

10 dkg teljes kiőrlésű rozs liszt
1 dl meleg víz
Egy tiszta lehetőleg még nem használt fakanállal a vizet és a lisztet egy üvegben alaposan összekeverjük,
Meleg helyre tesszük, és naponta megkavarjuk többször is.
 A kovász aktivitása a 2-3 napon beindul, és egyre nagyobb és sűrűbb buborékok lesznek benne. Ekkor hozzáadunk újabb 10 dkg lisztet és 1 dl meleg vizet, és simára keverjük. Hagyjuk ismét kelni a kovászunkat, majd 1-2 nap után ismét keverjünk bele 10 dkg lisztet és 1 dl meleg vizet. Amikor a kovász kelésnek indul használhatjuk a megfelelő mennyiségű kovászunkat. Az üvegben maradt kb 10 dkg kovászhoz ismét adunk lisztet és meleg vizet amivel simára dolgozunk, ilyen módon folyamatosan van a sütéshez elegendő kovászra.

Gyors kovász készítése

Amennyiben már másnap szeretnénk a kovászunkat használni, gyors kovászt is készíthetünk.

20 dkg liszt
2,5 dl meleg víz
1 evőkanál méz
1 dkg élesztő

A hozzávalókat egy üvegben alaposan keverjük el, majd hagyjuk egy éjszakán át langyos helyen pihenni. Ezt a gyors kovászt már másnap használhatjuk.

Amikor a kovászt az üvegből kivettük, hagyjunk benne valamennyit, és tegyünk hozzá újabb adag lisztet és vizet, amivel keverjük el alaposan. Tegyük meleg helyre, és következő alkalommal már ismét használhatjuk a kovászt, ilyen módon folyamatosan lesz friss kovászunk. Ha másnap nem akarjuk használni, nyugodtan tegyük a hűtőbe, ott is erjedésnek indul csak lassabban. Mielőtt használni szeretnénk, engedjük szobahőmérsékletűre melegedni.

A kovásszal készült kenyereknél tudni kell, hogy ha csak kovász kerül bele, a kelesztés hosszadalmas folyamat. Én ebéd után bedagasztom, majd kelni hagyom szobahőmérsékleten másnap reggelig, ekkor átgyúrom, adok neki újabb időt, hogy alaposan feljöjjön és azután sütöm. Ez általában 2-3 óra szokott lenni.

Ha ezt a folyamatot le szeretnénk rövidíteni, akkor a kovászos kenyérhez élesztőt is adjunk instant vagy friss élesztőt, 1-2 dkg-ot minden kiló liszthez.
A kovászból kenyér készítéséhez általában a liszt mennyiségének a 20 %-a szükséges.

Nagyon jó módszer még a kenyerek készítéséhez a öregtésztás módszer. Amikor egy adag kb 1 kg-os kenyeret dagasztunk, és hagyjuk alaposan megkelni. Akár egész éjszakán át. Azután ezt a kenyértésztát átgyúrjuk, és 4-5 egyenlő részre osztjuk. Külön csomagoljuk, és a hűtőben tároljuk. Amikor kelt tésztát, vagy kenyeret sütünk ezt a tésztát adjuk az alapanyagokhoz. Ebben már nem érződik a kovász savanykás íze. Amikor az utolsó adat tésztát tesszük a kenyerünkhöz, kelés után abból veszünk ki egy adagnyit, és ezt tesszük a hűtőbe, amivel aztán a következő kenyerünket indítjuk, és ezt a műveletet ismételjük.

Álljon itt egy jól bevált kovászos félbarna kenyér receptje:


http://clinterapi.blogspot.hu/2013/04/felbarna-kovaszos-kenyer.html



2013. augusztus 27., kedd

Grillezett paradicsom











Régi kérdés. A paradicsom vajon zöldség avagy gyümölcs. 

Szerintem gyümölcs. És persze zöldség is. Annyira sokoldalúan felhasználható. Készítettem már belőle lekvárt, szószt. Aszaltam, és sütöttem  jó sokat belőle.Szeretjük. 

Az idén különösen bőven ontja termését, sokat lehet belőle enni és persze télre eltenni.
Konyhámban rengeteg paradicsomszósz fogy, a spagetti attól tökéletes, hogy sűrű mártást készítek, amit már a befőzés idején ízesítek. Tegnap 15 kg paradicsomot passzíroztam, de néhányat megmentettem a mai vacsorához. A főtt és pirított burgonya nagyszerű kiegészítése lehet egy csirkecomb, és persze egy kis sült, vagy grillezett paradicsom.



Legjobb a Lucullus paradicsom. 

Miután megmostuk, és megszárítottuk, vágjuk hosszában félbe a paradicsomokat. Sózzuk, borsozzuk, tegyük egy olajjal megkent tálcára. 10 percre toljuk a sütőbe. Ezalatt,2 evőkanál olajat melegítsünk egy kis serpenyőben, nyomjunk bele 4-5 zúzott fokhagymát,, friss kakukkfű leveleket, hirtelen pirítsuk össze. Az enyhén megsütött paradicsomok tetején osszuk el, szórjuk meg parmezán vagy (jellegű) sajttal, toljuk vissza sütőbe, és süssük aranybarnára. Nálam ez lesz a csirkecomb mellé








2013. augusztus 25., vasárnap

Csemege uborka hideg vízzel eltéve







A közösségi oldalon bolyongásom alkalmával feltettem a kérdést, mit is csináljak 5 kg uborkából, ugyanis még nem akarok vödrös savanyút készíteni. Ezeket üvegbe szántam. Szépek egyformák, kicsik, és egészségesek. Pár perc múlva jött a recept, ami az első olvasatra jónak is tűnt, és a mai napon el is lett készítve







Hozzávalók:




Uborka


üvegenként


2 evőkanál cukor
1 csapott evőkanál só
3 cl 15-20 %-os ecet
1/4 mokkás kanál szalicil vagy nátrium-benzoát vagy más tartósító
víz a felöntéshez


minden üveg aljára pár szem egész bors, 1 kicsi babérlevél, esetleg meggyfa levél, mustármag, torma, ki mit szeret. Én tettem egy kevés zöld szőlőt, és szőlőkacsot is.


Az uborkákat alaposan mossuk meg. Rakjuk tisztára mosott üvegekbe, aminek az aljára tettük a fűszereket. Én az uborkákat hosszában negyedekre vágtam, mert úgy több fért az üvegbe, jobb volt a hely kihasználás.
Azután minden üvegbe tettem két kanál cukrot, egy csapott kanál sót, 3 cl 15 %-os ecetet, 1 mokkás kanál kálium-szorbátot, és felöntöttem hideg vízzel. Azután a tetőket rácsavartam, majd alaposan összeráztam.


Lezártam. 5 kg uborkából 13 üveg savanyú uborka lett.







Pár hét leforgása alatt nagyon kellemes édes-savanyú uborka lett belőle, ami a család minden tagjának ízlett.




2013. augusztus 24., szombat

Aszalt paradicsom bazsalikomos olívaolajban






 Receptje nagyon egyszerű.












 A paradicsomot a sütőben aszaltam, 100 °C-on kb 4-5 órát. Előtte megmostam, lecsepegtettem, félbevágtam, a magokat eltávolítom, majd vágott résszel felfelé sütőlapra helyeztem, és durva szemű sóval megszórtam, kevés olajjal megspricceltem, és a sütőbe tettem.












Másnap, mivel szép napsütéses idő volt kitettem a napra száradni, miután egy tüllel letakartam.












 Harmadnap apróra vágott friss bazsalikommal átkeverve, száraz, tiszta üvegekbe raktam, azután felöntöttem hidegen sajtolt olívaolajjal, egy bambusz nyárssal a légbuborékokat kipiszkáltam, hogy ne maradjon benne levegő. 













A kupakokat rázártam, és felcímkézve mentek a polcra.














Karamellás pöfeteg



Hozzávalók
1 1/2 csésze sima liszt
1/2 csésze + 2 evőkanál kakaópor
1 1/2 tk sütőpor
1/4 teáskanál só
10 evőkanál sózott vaj, szobahőmérsékletű
1 csésze kristálycukor
1/2 csésze csomagolt világos barna cukor
2 nagy tojás
1 1/2 teáskanál vanília-kivonat

2 tucat karamella, (retrósan stoli)
durva tengeri só
3/4 csésze porcukor



Elkészítés:

Keverjük össze egy tálban a lisztet, a kakaót, a sót, a sütőport, és tegyük félre. Egy másik tálban keverjük habosra a vajat, a cukorral, majd adjuk hozzá a tojásokat egyenként, és közben jó alaposan keverjük ki azzal is. Ezután tegyük bele a vaníliát, valamint a száraz hozzávalókat. Lassan addig keverjük, amíg összeáll. Készítsünk belőle egy cipót. tegyük hűtőbe, hogy kicsit megkeményedjen, mert akkor könnyebben dolgozunk vele.
Ezután készítsünk belőle diónyi golyókat, és mindegyik tetejére tegyünk egy karamellát, arra egy pár durva tengeri sót, és nyomjuk bele, majd gömbölyítsük újra, hogy a tészta mindenhol alaposan fedje a karamellát. Ezután forgassuk vastagon a porcukorba, és tegyük papírral bélelt tepsibe, és 180 fokosra előmelegített sütőben 10-15 perc alatt süssük meg. A tepsiben hagyjuk legalább 5 percig hűlni, mielőtt rácsra tennénk további hűlésre. 



A legjobb, amikor még langyos benne a karamella, de légmentesen záródó üvegben hosszabb ideig eltartható.

2013. augusztus 20., kedd

Félbarna margarinos kenyér

Az ÁLLAM ALAPÍTÓ SZENT ISTVÁN, valamint az új  KENYÉR ünnepe AUGUSZTUS 20















A számomra annyira jó kenyér receptet szeretném megosztani veletek. Így röviden, minden plusz nélkül.

Hozzávalók

60 dkg kenyérliszt
30 dkg rozsliszt
5 dl langyos víz
4 dkg élesztő, vagy ennek megfelelően kovász( 30-40 dkg)
1 tk cukor
1 tk só
5 dkg olvasztott margarin








A hozzávalókat kenyérkészítő gépbe tesszük, húsz percig dagasztatjuk. Azután kivesszük és jó 1 1/2 óráig kelni hagyjuk. Amikor a kenyértészta megkelt, a levegőt kinyomjuk belőle, majd átgyúrjuk, és megformázzuk a kenyerünket. Vagy cipóba, vagy veknibe, ahogy szeretjük. Újabb óra hosszat kelesztjük, majd előmelegített 210 fokos sütőbe tesszük, aminek az aljára egy edényben vizet teszünk, hogy a kenyerünknek biztosítsuk a páratartalmat. 10-15 perc után 180 fokosra mérsékeljük a hőfokot, és további 30 percig sütjük. Rácson hagyjuk kihűlni, azután szeleteljük és esszük.






2013. augusztus 19., hétfő

Ketchup - Angol fűszeres mártás

Most fordított sorrendben adtam közre az én már olyan régóta készített és imádott ketchup receptemet. Ez most hamarabb szárnyra kelt a közösségi oldalon, mint itt a blogon. Viszont fontosnak tartom, hogy bármikor visszakereshető legyen, ha szükség van rá.

Már a kilencvenes években is ez alapján készítettem a családi szükséglet nagy részét. édesen is, és csípősen is. Soha nem tudtam annyit eltenni belőle, hogy az ne fogyjon el.

Hozzávalók:

50 dkg sűrített paradicsom (kész paradicsompürét is vásárolhatunk)
5 dkg cukor
1 dkg só
1 fej vöröshagyma
½ kávéskanál őrölt bors
1 kávéskanál szegfűszeg
½ kávéskanál fahéj
1 kávéskanál gyömbér
1 szerecsendió
1 késhegynyi kakukkfű
1 dl ecet
1 evőkanál tárkony
1 kávéskanál fűszerpaprika
1-2 szem csillagánizs






A fűszereket a lehető legfinomabbra őröljük, átszitáljuk. A megmosott finomra vágott tárkony, az ecetbe keverjük és egy lábasban 10 percig lassan forraljuk. A paradicsomsűrítményt ép zománcú, vagy rozsdamentes acél lábosba tesszük, hozzáadjuk a tárkonyos ecetet. A megtört megszitált fűszereket hozzáadjuk, A hagymát finomra vágjuk és egy gézbe kötve a paradicsompürébe tesszük. Állandó keveréssel felforraljuk, és forrástól számított 20 percig főzzük. Ekkor tisztára kimosott üvegekbe töltjük, légmentesen lezárjuk, és dunsztoljuk. Forrástól számított 20-25 percig. Ezután kivesszük, hagyjuk kihűlni, címkézzük, és a polcra tesszük. Fontos, hogy sűrű paradicsompürét használjunk, ha magunk készítjük, alaposan főzzük be, ne legyen vizes, mert akkor sem az állaga nem lesz jó, se a minősége, mivel a víztől szétválik a szárazanyag.

2013. augusztus 18., vasárnap

Alma nektár





A rostos gyümölcslevek, a finoman áttört gyümölcsökből készülnek, víz, cukor, és citromsav, vagy borkősav hozzáadásával.

Most biztosan lesznek páran, akik a cukorszirup miatt lehurrognak, de, készítsen magának cukor nélkül, olyat amilyet akar. Ez jó és nem változtatok rajta, talán csak azon, hogy több féle almából fogom a következőt készíteni.



És akkor ennyi körítés után következzen a recept.

Az almát tisztítsuk meg, vágjuk ki a rossz részeket, mert nyugodtan használhatjuk a hibás gyümölcsöt is, hiszen péppé kell főzni, és ki mondja meg, hogy milyen volt felhasználás előtt. Tehát mossuk, tisztítjuk és reszeljük le az almánkat. Kevés vízzel tegyük egy lábosba és melegítsünk alá. Főzzük pépesre. Segítsünk kicsit egy botmixerrel, vagy turmixoljuk le, amikor már puha, lehetőleg minél simább, selymesebb legyen a püré.







Közben készítsünk cukor szirupot. 1 liter vízhez adjunk 43 dkg cukrot. Így kapunk 1,26 liter szirupot. Ehhez a mennyiséghez 80 dkg sűrű almapépre van szükségünk, amivel összemelegítjük. Hozzáadunk 5 g citromsavat, vagy borkősavat. Ezzel állítjuk be a savasságát. Kóstoljuk meg, akkor tudjuk megfelelő-e

Amikor eléri a 70 fokos hőmérsékletet üvegekbe töltjük, és lezárjuk, majd vagy fejre állítjuk 5 percre és tesszük a helyére, vagy száraz dunsztban hagyjuk lassan kihűlni.



















2013. augusztus 15., csütörtök

Dinnyehéjlekvár (Dinnyehéjdzsem)








Nagy divatja van mindenből lekvárt készíteni. 

Bevallom őszintén én is a rabja vagyok a mindenből lekvárt

készítésnek. 

Hiába, kellenek az új ízek. Gyerekkoromban volt a szilvalekvár és volt a baracklekvár aztán kész. Később jöttek az érdekesebb, izgalmasabb ízek. Az eper, a málna, a pöszméte, azután az egzotikus dzsemek mint a narancs citrom, és sorolhatnám, hogyan lopakodtak be az életünkbe a jobbnál-jobb ízek. Azután következtek a csatnik, majd most a legújabb őrület, az eddig eldobott, nélkülözött anyagokból készítünk lekvárokat, zseléket. 





Erre a receptre egy nagyon kedves ismerős hívta fel a figyelmet, és az eredeti recept a következő linken találhatóhttp://culinartz.com/ inkább dzsemnek nevezném ugyanis a dinnyehéj egyben van benne, és ugye azok a dzsemek, amelyekben gyümölcs darabok vannak. 

Az íze tényleg kicsit édesebb a kelleténél, holott én kevesebb cukrot használtam, mint az eredeti receptben szerepel. 

És legközelebb ha eszembe jut., hogy ismét elvegyem a pipikaját, a csillagánizst ki fogom hagyni.


Az ecetes főzés után kivettem a dinnyedarabokat, hagytam, hogy lecsepegjenek. Addig 2 dl vízben 10 dkg cukrot oldottam fel, majd felforraltam, és hozzáadtam 3-4 cm-es darabka fahéjat, egy egész csillagánizst, egy fél vaníliarúd kikapart magjait, és beletettem a dinnyehéjat. Főztem egy jó órahosszat, meg még utána is egy fél órát. Ekkor megkóstoltam, jónak találtam, és hozzáadtam egy fél evőkanál gyümölcspektint. Természetesen mást is lehet zselésítésnek. Adhatunk hozzá zselatint, mint a csilizselénél, tehetünk bele zseléfixet, vagy mint a szerző írja, agar-agar-t.
A fontos, hogy szükséges valami bele. Kellemes áttetsző lett, és kimosott 200 ml-es üvegekbe tettem. Viszont mint korábban írtam a csillagánizst legközelebb kihagyom, és inkább egy kevés szegfűszeget fogok bele tenni. Lehet hogy ki is próbálom. 








Az üvegeket megtöltés után fejre állítottam 5 percre, és most a konyhapulton várják a címkéjüket, hogy mehessenek a kamrapolcra, a többi lekvár mellé.