Oldalak

2013. május 30., csütörtök

Hamantaschen szilvalekvárral





Amikor a hűtőszekrény takarítom rengeteg felbontott lekvár maradék kerül a kezembe. Igazából egy-két evőkanálnyi lehet bennük, de vétek lenne kidobni. 

Előfordul, hogy mikor egy kis édesre vágyom, a mai napig is szoktam egy szelet lekváros kenyeret elmajszolni, már régen nincs divatban az általunk lekváros deszkának emlegetett finomság. 

Valahogy nem trendi. De még ennek ellenére is tele a bontott darab lekvárokkal a hűtő. 
A darab lekvároknak legjobb felhasználási módja, egy zsidó sütemény, a Hamantaschen készítése. Bevallom őszintén én alakítottam a recepten, így ez már csak kinézetében olyan, mint zsidó őse.

Persze készíthetjük a süteményünket sósan is, akkor a cukrot elhagyjuk, és picivel több sót adunk hozzá, és valamilyen sós töltelékkel, például karamelizált lilahagyma és kecskesajt keverékével, vagy reszelt sajtot és apróra vágott sonkát kevés tejföllel, vagy krémsajttal keverünk össze borsozzuk és ezt tesszük a tészta közepére, de bármilyen tölteléket készíthetünk, akár diót, vagy mákot is. Ez egy igazi maradék felhasználó sütemény.


Hozzávalók:

½  csésze cukor
½ csésze vaj, vagy margarin
1tojás
2 evőkanál narancs- vagy citromlé
2 csésze teljes kiőrlésű búzaliszt
1 csomag sütőpor
½ teáskanál só
lekvár vagy más töltelék

1 tojás a teteje megkenéséhez






A tésztánkat legjobb előző nap elkészíteni, és 24 óra pihenés után tölteni és sütni.

Egy tálba összekeverjük a lisztet a cukorral, sóval, és a sütőporral, majd hozzáadjuk az elhabart egész tojást, a narancslevet, és kemény tésztát gyúrunk belőle.
Egy műanyag zacskóba téve a hűtőben pihentetjük másnapig.

Ekkor lisztezett felületen ½ cm vastagra kinyújtjuk, és kör alakúra kiszaggatjuk. Minden korong közepébe egy teáskanál tölteléket teszünk, és az egyik oldalát összecsípjük, majd ehhez két oldalról a másik két oldalát, egy háromszöget formázunk belőle.





Egy sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk, felvert tojással megkenjük a tetejét, és 180 fokra előmelegített sütőben 10-15 perc alatt megsütjük














2013. május 29., szerda

Citromos csirke









Azon gondolkozom, mi lehet az oka annak, hogy már a rajongásig szeretem a citromot. Ha a csokoládé és a citrom közül kellene választani, azt hiszem, én a citromot választanám, bár óriási dilemma, hiszen a csokoládét is nagyon szeretem.


Pesten dolgoztam, amikor az első citromos csirkét kóstoltam. Kellemes íze sokáig megmaradt emlékeimben, mígnem egyik szabadnapomon megleptem magam egy jó adag saját készítésű citromos csirkével. Recept nem lévén, a fantáziámra kellett hagyatkoznom, és azóta is így készítem.Finomabb lett, mintha Martha Stewart, vagy maga Sthal Judit készítette volna.


A comb az egyik legfinomabb része a csirkének. Sütve vagy párolva, valamilyen körettel tökéletes ebéd vagy vacsora válik belőle. Most én is ezt a részét választottam a citromos csirkéhez.




Mivel nem csak a sima héjú citromot lehet kapni, hanem azokat a békebeli rücskös héjú gyümölcsöket is, ami sokkal ízletesebb, vastagabb a héja és talán éppen ehhez az ételhez lett kitalálva. Vagy az étel lett hozzá kitalálva?




Hozzávalók

4 csirkecomb
1 nagy vagy 2 kisebb citrom alaposan megmosva
4 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
só, bors, olíva olaj


Egy hőálló edény alját kiolajozunk, és beletesszük a bőrével lefelé fordított, sózott, borsozott csirkecombokat. Fóliával lefedjük, és 15 percre a 210 fokosra előmelegített sütőbe tesszük. 15 perc után a fóliát eltávolítjuk, megfordítjuk a combokat és hozzáadj a citromot, és a megpucolt, felnyolcadolt hagymákat, a szeletelt fokhagymát, a felkarikázott citromot, majd visszatolva a sütőbe, megpirítjuk a tetejét, azután a húst megfordítjuk, és a bőrös oldalát is ropogósra sütjük.




Közben 1 kg újburgonyát megpucolunk, és kevés olajon, serpenyőben megsütjük. A megpuhult, megpirult burgonyára jó sok apróra vágott petrezselyem zöldet szórunk, sózzuk, és már nem sütjük tovább, csak alaposan átforgatjuk.



A hús mellé tálaljuk. Idény salátát adunk hozzá.





2013. május 27., hétfő

Csokoládés piskóta friss eperből készült krémmel







Csokoládés piskóta, eperből készült krém, mi kell más. Gyorsnak éppen nem mondható, ámde annál finomabb. A friss eperből készült krém, az apró epermagoktól izgalmas, de cseppet sem zavaró roppanása, a csokoládés piskótával való harmonizálása teszi különlegessé.

Hozzávalók


5 egész tojás
4 evőkanál cukor
1 cs vaníliás cukor
csipet só
3 evőkanál olaj
5 evőkanál teljes kiőrlésű búzaliszt
1 cs sütőpor
3 evőkanál kakaópor
A tojást a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a vaníliás cukrot majd az olajat. Beletesszük a lisztet, a kakaót és a sütőport. A tésztát sütőpapírral bélelt, vagy margarinnal kikent sütőlapra simítjuk, és 180 fokos sütőben 10 perc alatt megsütjük.
Közben cukor szirupot készítünk 5 evőkanál vízből és és 5 evőkanál cukorból, és a kisült tésztát ecsettel átkenjük ezzel a sziruppal. Akkor jó, ha a szirupot mind beitta. Hagyjuk teljesen kihűlni.







Elkészítjük a krémet.



Hozzávalók:


½ kg eper
½ l víz
1 l tej
3-4 csomag eper ízű pudingpor
15 dkg cukor
10 dkg porcukor
25 dkg vaj vagy margarin


Az epret megmossuk, lecsumázzuk, felszeleteljük, és a vízzel feltesszük főni. Amikor megfőtt, botmixerrel  összeturmixoljuk, hozzáadjuk a tejjel és a cukorral simára kevert pudingport és sűrűre főzzük. Néha megkevergetve hagyjuk kihűlni. Amíg a krémünk hűl, elkészítjük a vajat. A porcukorral nagyon könnyű, habosra kavarjuk. A kihűlt krémhez keverjük, és rákenjük a piskótára. Éjszakára betesszük a hűtőbe.



Másnap olvasztunk 10 dkg csokoládét, hozzákavarunk 3 evőkanál olajat, és a krém tetejére simítjuk.






Hagyjuk hogy a csoki megdermedjen a tetején, azután forró vízbe mártott késsel felszeleteljük.





2013. május 26., vasárnap

Resztelt máj






Fontos hogy a táplálékunk az egészségünket szolgálja. Tudom, sokan viszolyognak a belsőségek fogyasztásától, gyanakodva méregetik őket.
Pedig a máj amellett, hogy nagyon finom, nagyszerű vitaminforrás. Bőven van benne A-vitamin, B és C-vitamin, sőt nagyszerű kálium és kalciumforrás. Ezen kívül tartalmaz folsavat, vasat, és cinket is.
Tehát fontosnak tartom, hogy az étrendünk tartalmazzon májat is. Sokkal jobb, ha természetes közegből nyeri a tápanyagot, mint ha szintetikus táplálék kiegészítőket habzsolnánk.

Nem heti, de havi rendszerességgel elkészítem a családomnak a májat. 
Mivel egyre több újburgonya jelenik meg a piacon, aminek az íze tovább fokozza a jól elkészített belsőség élvezeti értékét, adott, hogy egy kis resztelt máj kerüljön az asztalunkra, finom főtt köményes újburgonyával.






Hozzávalók:

60 dkg sertés vagy borjúmáj
2 nagy fej vöröshagyma
olaj
só,bors, pirospaprika


A májat megmosom, megszárítom, és vékony csíkokra szeletelem. Szeletelés közben a vastag ereket eltávolítom, mivel attól rágós lenne az étel.

A vöröshagymát nagy kockákra vágom, és az olajjal felteszem párolódni. Akkor jó, ha a széle elkezd karamelizálódni, ekkor adom hozzá, a vékonyra szeletel májat.

 Igyekezzünk inkább nagyobb serpenyőt választani, hogy a beletett máj egy sorba lehessen, hogy ne ereszthessen levet, hanem süljön. Ha nincs rá lehetőség, akkor inkább több részletben süssük meg. 

Amikor elkészül, akkor a szétvágott máj már nem ereszt véres levet, hanem kívülről barnás, belülről szép rózsaszínű lesz. Ekkor borsozzuk, és pirospaprikát szórunk rá. Sózása tálalás előtt történjen, hogy ne keményedjen meg addig. 


Hasábra vágott, köménymagos, sós vízben főtt burgonyával tálaljuk.






2013. május 25., szombat

Lasagne teljes kiőrlésű lisztből








Az olasz, és olaszos ételek egyik gasztronómiai csodája a lasagne. A szósz, a besamel, a tészta és a sajt csodálatos harmóniát alkot. Nem először készítem, és nem is utoljára. Most viszont teljes kiőrlésű lisztet használtam, mert a friss tészta szerintem ebből a legízletesebb a mártással készülő ételekhez.



Hozzávalók:

30 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
3 db egész tojás
1 evőkanál olívaolaj

A hozzávalókat alaposan összegyúrjuk, sima és fényes legyen, majd letakarva 30 percig pihentetjük. Ekkor 6 darabra vágjuk, és a tésztagéppel a 6-os fokozatig nyújtjuk. Természetesen nyújtófával is el lehet nyújtani.
Én nem vagyok annak a mestere, így marad a gép. Legyen a tésztánk egyenletesen vékony, vágjuk fel akkora darabokra, hogy majd a tepsibe tudjuk rétegezni. Én erre 23 cm széles tepsit szoktam használni, olyat, aminek elég magas a pereme.
Míg a tésztánk pihen, az idő alatt elkészítjük a besamelt.

Hozzávalók:

2 evőkanál vaj
2 evőkanál liszt
5 dl tej
só, bors, szerecsendió

A vajban a lisztet világosra pirítjuk, és felöntjük a hideg tejjel, csomómentesre keverjük, sózzuk, borsozzuk, és őrölt szerecsendióval ízesítjük. Alaposan kiforraljuk, kb  5 perc, hogy ne legyen liszt íze.






Én most a már korábban elkészített fokhagymás-paradicsomos tésztaszószt használtam. Két üveggel bontottam, hogy megfelelő mennyiség legyen.

A recept itt olvasható.


Hozzávalók:
50 dkg darált csirke, pulyka, vagy sertéshús
2 üveg tésztaszósz (6,5 dl)

30 dkg reszelt sajt a szóráshoz


Ha frissen gyúrom a tésztát a lasagne-hez nem főzöm meg előre, csupán a következő képpen rétegezem. A tepsi aljára olíva olajat teszek, csak keveset, inkább csak átkenem vele az alját. Beborítom egy sor tésztával. Erre a húsos mártásból, majd a besamelből következik egy sor, meghintem reszelt sajttal, azután ismét tészta, majd szósz, azután besamel és sajt következik. Az utolsó réteg tésztára besamelt teszek csak, és alaposan megszórom reszelt sajttal, és a 180 fokra előmelegített sütőben 35-40 percig sütöm.





 Azután kicsit hagyom visszahűlni, és szeletelve tálalom.




2013. május 23., csütörtök

Zöldséges vagdalt sült polentával








A fasírt az egyik legváltozatosabban elkészíthető étel. Szeretem, gyors, és nagyon finom. Hogy ne csak a krumpli és a rizs legyen a kísérője, úgy döntöttem egy kis kukoricadara pont jó lesz ehhez a zöldséges vagdalthoz.




Hozzávalók:

60 dkg darált sertéshús
15 dkg kenyér vagy zsemle
25 dkg mirelit mexikói vegyes zöldség
1 kis fej vöröshagyma
2 gerezd zúzott fokhagyma
1 egész tojás
só bors
tej vagy víz a kenyér áztatásához
olaj a sütéshez

A kenyeret megáztatjuk a tejben, esetleg vizet is használhatunk, alaposan kicsavarjuk. Használjunk szikkadt kenyeret vagy zsemlét, mert a friss csomós lesz, és nem lehet alaposan elkeverni a hússal.
A húshoz adjuk az egész tojást, a kicsavart kenyeret, a zúzott fokhagymát, a nagyon kis kockára vágott vöröshagymát, sózzuk, borsozzuk, és bele keverjük a mexikói zöldségkeveréket. Ha módunkban áll engedjük kiolvadni, de nem feltétlenül muszáj. Hagyjuk kicsit, hogy összeérjenek az ízek. 

Közben készítsük el a kukoricadarát.




Hozzávalók:


1 l víz
20 dkg kukoricadara
olaj a sütéshez


A vizet megsózzuk és felforraljuk, amikor forr hozzáadjuk a kukoricadarát, és közben állandóan keverjük, hogy ne legyen csomós. Addig főzzük, míg az édeskés illatát nem érezzük a kásánknak. Akkor jó, ha az edény falától elválik. Félre tesszük, és hagyjuk hűlni. A gyorsabb hűlés miatt ki is boríthatjuk egy tepsire, és vékonyra simíthatjuk, majd amikor kihűlt, felvágjuk és nem túl sok, forró olajban gyorsan kisütjük.


A már korábban elkészített vagdalt húsból pogácsákat formálunk, és mindkét oldalukon megsütjük. Én szívesebben sütöm úgynevezett intelligens serpenyőben, aminek az alját kikenem olajjal vagy kókusz zsírral, és a már elkészített pogácsákat belerakom, és lefedve megsütöm.
Egészségesebb, és ízletesebb.

Salátával tálaljuk.








2013. május 18., szombat

Fokhagymás krumplileves kolbásszal









Gyermekkorom rémálma a krumplileves. Ma már felnőtt fejjel visszagondolva, talán azért nem szerettem, mert én nem vagyok leveses.

 A férfiak viszont valamilyen rejtélyes okból kifolyólag igénylik a leveseket. Arra gondoltam, egy jóízű krumplileves finom házi füstölt kolbásszal megfelelő étel lesz a palacsintával, ezen a kicsit borongós tavaszi napon.



Hozzávalók:

60 dkg burgonya
30 dkg házi füstölt kolbász
2 gerezd fokhagyma
2 evőkanál zsír, vagy olaj
1 evőkanál liszt
½ teáskanál pirospaprika
1 szelet tv paprika
½ paradicsom
esetleg ételízesítő Vega mix
petrezselyemzöld


A zsiradékból és a lisztből kicsit sötétebb rántást készítünk, amihez a tűzről levéve hozzáadjuk a vékonyra szeletelt fokhagymát, és a pirospaprikát, vigyázzunk, hagyjuk kicsit visszahűlni mielőtt hozzáadnánk, nehogy megégjen. Ezután beletesszük a megtisztított, kockára vágott burgonyát, felöntjük vízzel, sózzuk, esetleg kevés Vega mixszel ízesítjük, 

Belerakjuk a paprikát, paradicsomot, és addig főzzük lassú tűzön, hogy a burgonya még ress legyen, ekkor hozzáadjuk a vékonyra szeletelt kolbászt, és azzal is főzzük a burgonya teljes puhulásáig. 



Apróra vágott petrezselyemzölddel megszórjuk, tálaljuk.

Aki mint én is, nem szereti igazán a darabokban lévő főtt burgonyát, nyugodtan tegye turmixba az adagját, és pürésítse. Nagyon finom krémleves válik belőle, amit esetleg még tejföllel is gazdagíthat. Arra kell figyelni, hogy a kolbászkarika ne kerüljön bele.





Én palacsintát sütöttem mellé, és mindenki azt tett bele, amit szeret. Kicsit kalóriaszegényebb módon, hiszen a leves nem egy diétás étel.

A palacsintát kókuszzsírral sütöttem, és xilitet kevert kakaóporral, és fajhéjjal, valamint diétás baracklekvárral fogyasztottuk.

Néha kicsit lehetünk lazábbak. Sokat számít, hogy tudjunk mértéket tartani.






És most egy kép arról, hogy holnapra kész az egyik üveg bodzaszörp, és holnaputánra már a következő is. A recept a blogon található itt





2013. május 17., péntek

Sajtos tarja










Mi sem egyszerűbb annál, mint hogy egy jó szaftos hús kerüljön az asztalunkra. 
Nem kell mindig a sovány húsokat enni. A tarja, valljuk be őszintén, az egyik legjobb része a sertésnek. A sovány és a zsíros részek, pont a megfelelő mennyiségben találhatóak meg benne. Ha ezt az ételt adjuk a párunknak, bizonyára nem fogja azt gondolni, hogy mindenképp át akarjuk formálni a testét, és az ízlését.




Azért ha módunk, és lehetőségünk van rá válasszunk mangalica tarját, abban ugyanis sokkal kelesebb koleszterint talál a szervezetünk, így egészségesebb a fogyasztása.

Hozzávalók:
4 személyre

4 szelet közepesen vastag tarja
só, bors, Vega mix fűszerkeverék
4 dl tejföl
20 dkg füstölt sajt
½ dl olaj

A megmosott hússzeleteket papírtörlővel letörölgetjük, sózzuk, borsozzuk, és megszórjuk, a Vega mixel. 



Ha nem Vega mixet használunk, hanem más ételízesítőt, - mert mondjuk, még nem cseréltük le a másikat – a sózással legyünk óvatosak, sőt valószínű nincs rá szükség, mert a vegeta és a delikát nagy mennyiségben tartalmaz hozzáadott sót, sőt egyéb nem kívánatos anyagokat is. 

Egyszóval kerüljük a használatukat, és inkább a természetes, só nélküli keverékeket helyezzük előtérbe. 

Miután beszórjuk, hagyjuk, kb 1 órát a hűtőben, had vegye át a hús a fűszerek ízét.

A sütőt 200 fokra előmelegítjük, és egy tepsit kiolajozunk.
A pihentetett hús a tepsibe tesszük, és egy alufóliával letakarjuk. 20-25 percre a sütőbe tesszük, ezután levesszük a fóliát, és megpirítjuk az egyik oldalát. 




Amikor kellőképpen átsült, megfordítjuk, ennek az oldalnak is adunk annyi időt, hogy kicsit megpiruljon, és a sütőből kivéve a húsok tetejére halmozzuk a reszelt sajt – tejföl keverékét, majd a sütőbe vissza tesszük annyi időre, hogy a sajt ráolvadjon, és kicsit megpiruljon. 

A sütőből kivéve, petrezselymes újburgonyával, és idénysalátával tálaljuk.







2013. május 15., szerda

Olasz saláta öntet









Nagyon szeretem az olasz salátákat, sőt az olasz ételek a gyengéim. Amikor Olaszországban voltam, ott ettem nagyon finom salátákat. Egyszerűen elkészített saláta félék voltak benne, egy kis endívia, egy kevés ruccola, és más számomra ismeretlen fajta, persze mindenből csak egy kevés, de az öntet ami rá került valami csodás volt.
A fűszer keverék, ami az öntetbe került, az ottani pincér elmondásán alapult, persze, amennyire értettem, de annyira hasonlóra sikerült, hogy én is elcsodálkoztam.
Először az olasz fűszerkeveréket készítjük el, és azután az öntetet.



Hozzávalók:

2 evőkanál szárított bazsalikom
2 evőkanál szárított majoránna
1 evőkanál szárított fokhagymapor
1 evőkanál oregánó
1 evőkanál kakukkfű
1 evőkanál rozmaring
1 evőkanál pirospaprika

A fűszereket alaposan összekeverjük. Természetesen nem csak a saláta öntethez használhatjuk fel, nagyon megfelelő a pizzához, a paradicsomszószhoz, olaszos sültekhez, és természetesen salátaöntethez.





Öntet hozzávalók

Egy evőkanál olasz fűszerkeverék
½ teáskanál só
¼ teáskanál bors
½ teáskanál cukor
¼ teáskanál fokhagymapor
½ evőkanál majonéz
½  csésze olíva olaj
2 evőkanál ecet
1 ½ csésze víz

A hozzávalókat egy jól záródó tetővel rendelkező üvegbe tesszük, és alaposan összerázzuk. Amit nem használunk fel, akár 4 hétig is tárolhatjuk a hűtőben.



A friss saláta leveleket, reszelt sárgarépát, reszelt káposztát, és bármilyen számunkra kedves salátafélét a tányérunkra halmozunk, néhány vörös here, és snidling virággal még kívánatosabbá tehetjük, és pár evőkanál öntettel meglocsoljuk. 
Alaposan összeforgatjuk, és fogyaszthatjuk is.