Oldalak

2016. január 25., hétfő

Pozsonyi kifli





Régen csak bementünk a közértbe, vagy csak a sarki kisboltba, és kérhettünk pozsonyi kiflit mákosat, vagy diósat. Manapság ez ritkán fordul elő, sőt nem is igen látni csak képen, vagy a tv-ben.
Mivel napok óta álmodom róla, hogy hatalmas mások patkók követnek, és szeretnék ha beléjük harapnék, úgy döntöttem nem kínozom magam tovább. Sütök néhányat.

Hozzávalók:

50 dkg liszt
10 dkg vaj
7 dkg disznózsír
csipet só
5 dkg porcukor
1 egész tojás
1 dl tej
1,5 dkg élesztő



töltelék:

30 dkg darált mák
20 dkg cukor
250 ml víz
1 citrom reszelt héja
csipet fahéj

A liszthez hozzáadjuk a porcukrot, a csipet sót, elmorzsoljuk benne a zsiradékokat. A tejet meglangyosítjuk, egy kiskanál cukrot feloldunk benne, majd az élesztőt felfuttatjuk vele. A zsiradékkal elmorzsolt liszthez hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt, egy egész tojást, és összegyúrjuk.
Egy órát pihentetjük. Közben a cukrot a vízzel sziruppá főzzük, és a darált mákot leforrázzuk vele. Csipet fahéjjal, és egy reszelt citrom héjjal ízesítjük.
Ezután a pihentetett tésztát 4 dkg-os darabokra vágjuk, a kihűlt máktölteléket pedig 3 dkg-os darabokra osztjuk.
A tésztadarabokból gombócokat készítünk, kicsit pihenni hagyjuk, majd oválisra nyújtjuk,és megtöltjük. Kifliket sodrunk belőlük, és meghajlítva tepsibe tesszük. Kétszer kenjük le felvert tojással, a két kenés között hagyjuk megszáradni akkor lesz szép márványos a kifli.
180 fokosra előmelegített sütőben 15 perc alatt megsütjük. Hagyjuk hűlni, majd kiszedjük és kínáljuk.

Érdemes a videót megnézni.








2016. január 24., vasárnap

Gyökérkenyér






Ma én is elkészítettem a magam gyökérkenyerét.
Hetek, sőt hónapok óta szemezek vele, de csak most érkezett el az ideje.
Mivel a bolti kenyér egy nagyon rafinált dolog, mennél többet eszel belőle, annál többet kívánsz, így nem véletlen, hogy szívesebben készítek magam kenyeret. Leginkább hagyományos fehér kenyeret, vagy félbarnát, de leginkább kovásszal, vagy végső esetben élesztővel, attól függően mennyi időm van.
Tegnap este arra gondoltam, most megcsinálom, hiszen minden oldalon szembe jön velem, ráadásul nálunk a kisboltban árulják is, minden reggel lebeszélem magam a vásárlásáról.

Megnéztem mitől is gyökérkenyér a gyökérkenyér, először is az egyszerűsége miatt. Nem kell dagasztani, csak összekeverjük a hozzávalókat, és hosszasan kelesztjük. Legalább 10-12 óra kell ahhoz, hogy szép nagy lyukak keletkezzenek benne. Másodszor a hozzávalók miatt. Nem kell más, csak liszt, só, élesztő, és víz. Jó rendben kell még egy kis cukor is bele.




És az arányok a következők:

50 dkg liszt
4 dl langyos víz
1 teáskanál só
7 g száraz élesztő, vagy 1,5 dkg friss élesztő
1 teáskanál cukor

A lisztet a tálba szitáljuk, hozzáadjuk az élesztőt, a sót, és a cukrot, majd a vízzel elkeverjük, csak úgy, mintha galuskát kavarnánk, majd letakarva hagyjuk kelni legalább 10-12 órán keresztül, szobahőmérsékleten. Hideg helyen tovább is kelhet.
Ekkor egy alaposan meglisztezett munkalapra öntjük, lisztezzük, és téglalapot formálunk belőle, amit a szélesebb oldalánál feltekerünk, majd kettőt hármat még tekerünk rajta, mintha a ruhát akarnánk kicsavarni. Ettől lesz olyan gyökérkenyér forma.
Egy sütőpapírral kibélelt tepsibe tesszük és hagyjuk újra kelni. Közben a sütőt 200 fokra melegítjük.
Mivel én most gázsütőben sütöm, alulra tettem egy tepsit, és amikor a kenyeret beraktam, ugyanakkor 4 jégkockát is bedobtam, hogy kellő gőz keletkezzen és még jobban meg megemelkedjen a kenyerem.
35 perc elteltével már a kész kenyeret rácsra tettem, és alig vártam, hogy kihűljön.








2016. január 23., szombat

Brokkolis kukoricakenyér sült csirkemellel





Egy finom brokkolis étel kincs a családban, főleg, ahol gyerekek is vannak, sőt ott is megállja a helyét, ahol nem szeretik ezt a téli zöldséget.
Talán egy alternatíva a glutén mentes ételek beiktatására.

Hozzávalók:

30 dkg brokkoli rózsa
10 dkg vaj
1 fej vöröshagyma
1-2 nagy tojás
40 dkg túró
1 teáskanál só
bors
10-15 dkg kukoricadara

1-2 csirkemell
só, fokhagyma,
olaj és vaj keveréke a sütéshez

A brokkolinak a rózsáit sós forró vízben pár perc alatt főzzük félkeményre, ügyelve, hogy a rózsák ne hulljanak szét. Közben a vajon pároljuk puhára az apróra vágott vöröshagymát.
Mind a kettőt hagyjuk kihűlni.
Közben 1-2 tojást habarjunk el sóval, és borssal, majd a túrót is tegyük bele. Alaposan keverjük el. Jöhet hozzá a vöröshagyma a vajjal együtt, majd mehet bele a brokkoli.Annyi kukoricadarával keverjük össze, hogy az állaga a galuska tészta keménységű legyen.
A sütőt 200 fokosra melegítsük elő.
Egy vajjal kikent jénaiba tesszük a brokkolis tésztánkat, és 25 percig sütjük. Amikor megsül, hagyjuk legalább 5 percet pihenni, hogy kicsit megdermedhessen, egyébként széthullik.






A csirkemelleket közben vékonyra vágjuk, és olaj-vaj keverékében hirtelen kisütjük, a kockára vágott brokkolis kenyérrel és savanyúsággal tálaljuk.




2016. január 17., vasárnap

Aszalt paradicsomos-bazsalikomos kenyér





Mindig is imádtam az illatos kenyereket. Talán azért is esett a mai napon választásom erre a rusztikus kenyérre, bazsalikommal, és aszalt paradicsommal.
Annyira egyszerű elkészíteni, hogy cseppet sem kell aggódni a készítésekor, mennél rusztikusabb, annál szebb, és természetesen finomabb is.
A párosítás tökéletes, a bazsalikom kiegészíti a paradicsomot, mind illatban, mind ízben.

Hozzávalók:  (1 csésze = 250 ml)

1 csésze meleg víz
1 csomag instant élesztő (7 g)
1 evőkanál cukor
1 teáskanál só
2 1/2 csésze liszt
apróra vágott aszalt paradicsom + 2 evőkanál az olajból, amiben el van téve
4-5 bazsalikom levél


A vízben feloldjuk a cukrot és az élesztőt, majd hagyjuk felfutni. Amikor jó habos, hozzáadjuk az olajat a lisztet, és a sót, majd beledagasztjuk a paradicsomot és az apróra vágott bazsalikom leveleket.
Amikor szép sima és fényes, cipóvá formáljuk, és letakarva meleg helyen duplájára kelesztjük.
Amikor megkelt, átgyúrjuk, és cipót készítünk ismét belőle.
Egy órát pihentetjük, majd bevágjuk a tetejét, és a 200 fokosra előmelegített sütőben 10 percig sütjük. Ekkor átkenjük olajjal, majd visszatoljuk a sütőbe és további 20-25 percig sütjük. Ízlésünk szerint olajjal való átkenéskor durva sóval is megszórhatjuk.
Amikor aranybarnára sült kivesszük, és rácson hagyjuk kihűlni.
Nagyon finom olívába mártogatva, borssal megszórva.




2016. január 15., péntek

Puha zsemle






Régóta szeretném megpróbálni a szódabikarbónás vízben előfőzött perec receptje alapján készített zsemléket.
Ma jött el a napja, hiszen az idő nem a legszebb, valamivel pedig fel kell vidítani magunkat, mi sem alkalmasabb erre, mint egy pihe-puha mosolygós zsemle.

Túl nagy előkészületet nem igényel, de azt tudom, hogy következő alkalommal, - mert lesz következő - kicsit több lisztet fogok bele tenni, mert most elég nehezen kezelhető lett a tésztám, és éppen ezért nem tartotta meg az alakját. Persze a szépséghiba nem befolyásolja az ízét, ami igazán finom lett.




Hozzávalók:



1 evőkanál instant élesztő
4 dl langyos tej
3 dl langyos víz
2 evőkanál olaj
2 teáskanál só
kb. 80-100 dkg liszt

1 nagy fazék víz (6 liter)
1 evőkanál cukor
3-4 evőkanál szódabikarbóna

megszóráshoz durva szemű só

Egy tálba tesszük az élesztőt, a tejet, a vizet, hozzáadjuk az olajat, és összekavarjuk. Beletesszük a sót, és hozzákeverjük adagokban a lisztet. Lágy de mégis formázható tészta legyen. Jó simára dagasztjuk, majd a tálat megolajozzuk, körbeforgatjuk benne a tésztát, hogy mindenhol olajos legyen. Ezután egy fóliát szintén megolajozunk és a tálat betakarjuk vele.
Kb. 1-1 1/2 órát hagyjuk meleg helyen kelni. Amikor a duplájára emelkedett, olajozott munkalapra borítjuk, és 16 - 18 egyenlő részre osztjuk, majd zsemléket formázunk belőlük. Szintén olajozott felületen hagyjuk őket 20-25 percig kelni, ez idő alatt egy nagy fazék vizet forralunk, beletesszük a cukrot és a szódabikarbónát, majd mindkét oldalán 30-30 másodpercig főzzük benne a zsemléket. Lyukas kanállal kiszedjük, lecsepegtetjük, és olajozott sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk.
Tetejét bevagdossuk, megszórjuk durva szemű sóval, és 200 fokosra előmelegített sütőben 30-35 percig sütjük. Rácson hagyjuk kihűlni.







2016. január 12., kedd

Szuper könnyű banánkenyér





A karácsonyi ünnepek elmúltával a sok maradék felhasználásával lehet csökkenteni a kiadásokat. Természetesen nem csak a zsebünket kíméljük. Ilyen pl. a túlérett banán, amit bár mindenki tudja, hogy nagyon finom, mégis gyakran végzi a szemétben.
Éppen az ilyen túlérett, szinte feketére és folyékonyra löttyedt gyümölcs való a banánkenyérbe.
Az elkészítése pedig annyira egyszerű, hogy a gyerekek is bátran hozzákezdhetnek, persze felnőtt irányításával.

Hozzávalók:

3 db nagyobbacska, barnára érett banán
12 dkg olvasztott vaj
10 dkg cukor
1 egész tojás
1 teáskanál szódabikarbóna
1 cs vaníliás cukor
csipet só
25 dkg liszt

Melegítsük elő a sütőt 175 fokosra
Kenjünk ki egy gyümölcskenyér formát vajjal, hintsük be liszttel, tegyük félre.
A banánt villával törjük össze, adjuk hozzá a többi hozzávalót, és egy habverő segítségével keverjük össze.




Öntsük a kikent kilisztezett formába, és 50-60 perc alatt süssük meg. Mielőtt kivesszük, végezzünk tűpróbát. Ha a beleszúrt hústűre nem ragad a tészta, készen van.
Rácson hagyjuk kihűlni.




Érdemes recés késsel szeletelni, az ugyanis nem nyomja össze a tésztát. Porcukorral megszórva tálaljuk.







2016. január 11., hétfő

Zöldborsó krémleves





Egyik kedvenc, bár ahogy láthatjátok nálunk minden kedvenc, hiszen általában szeretünk mindent, talán a tengeri herkentyűk azok, amikkel még nem igazán sikerült megbarátkozni.

Fontosnak tartom, hogy minél több zöldségféle kerüljön az asztalra, éppen ezért krémlevest készítettem, mert jó sok zöldséget lehet az asztalra tenni.

Hozzávalók:

5 dkg vaj
10 cm-es darab póréhagyma
1 kis szál sárgarépa
2 zellerszár
30 dkg zöldborsó
1,5 l húsleves
só, bors,

A tálaláshoz:

1-2 kanál tejszín
ropogósra sült kolozsvári szalonna

A vajon megpároljuk a zöldségeket, és feleresztjük a húslevessel. Sózzuk, borsozzuk, és puhára főzzük. Amikor megfőtt, turmixban pürésítjük.
Tejszínnel és sült szalonnával tálaljuk.