Oldalak

2012. június 30., szombat

Édes ecetes hagyma



 Ez a hagyma recept, az egyik legízletesebb, amit valaha befőttes üveg látott. Édes, savanykás, kicsit csípős, szóval pont olyan, amilyennek lennie kell egy finom savanyúságnak. Fogyaszthatjuk, húshoz. sajthoz, de egy szelet vajas, vagy uram bocsát' finom házi tyúkzsíros kenyérrel is. Nem fogunk csalódni. 
Már az illat, amikor készül valami fenséges, elképzelhető, hogy akkor milyen, amikor felbontjuk az üveget, és eszünkbe jut a nyári szellő, ami akkor fújdogált, amikor a hagymát pucoltuk, természetesen a diófa alatt, mert nem szerettük volna hogy a hagyma csípje a szemünket. Mert a nyári időben nem szeretnénk sírni, még a hagymától sem. 
Természetesen nem csak mogyoróhagymával készíthető, hanem bármilyen apró szemű vöröshagymával. Arra azért ügyeljünk, hogy ha lehetőségünk van válogassunk a piacon, vagy a kertünkben. Mindenhez a megfelelő méretet, és a megfelelő erősségűeket használjuk.


1 literes méretű üveghez
750g mogyoróhagyma 
50 g só 
0,5 liter maláta ecet *
100g lágy barna cukor 
100g méz 
1 tk bors 
1 szárított piros chili 
1/2 teáskanál mustármag 
5cm darab fahéj 
2cm kocka friss gyömbért szeletelve



Öntsünk forró vizet a gyöngyhagymára, hagyjuk őket néhány percig, majd a vizet öntsük le, és öblítsük le hideg vízzel. Tisztítsuk meg a héjától, és tegyük egy tálba, sózzuk rétegesen. Hagyjuk egy éjszakán át, majd öblítsük le és tegyük a forró vízben sterilizált üvegbe. 
Tegyük az ecetet és a többi hozzávalót egy edénybe melegítsük, hogy a cukor és a méz jól elolvadjon, forraljuk fel. Tegyük a hagymák tetejére a chilit és a fahéjat, majd öntsük a levet rá a hagymákra.
Zárjuk le az üveget, és dunsztoljuk ki ruhával kibélelt edényben. Forrástól számított 15 percig. Ezután hagyjuk az edényben kihűlni.
24 óra múlva ellenőrizzük a tetőt, hogy jól záródik-e. Címkézzük, és tegyük a kamra polcára. Fogyasztás előtt 4-8 hétig pihentessük.

 




*A malátát összezúzzák, vízzel felmelegítik, és sörszerű folyadékká erjesztik, majd acél- vagy műanyaghordókba, bükkfaforgácsra töltik. Ecetbaktériumokkal beoltják és néhány hétig hagyják, hogy az ecetsav kialakuljon. Ezután leszűrik, érlelik és karamellel színesítik. A malátaecetet savanyításra (főleg dióhoz) használják és a közismert Worchestershire-i  mártásösszetevője. Gasztro ABC

2012. június 29., péntek

Fűszeres paradicsom ízelítő




Tavaly nyáron, amikor megtaláltam ezt a receptet egy régi könyvben, gondoltam jó kis kence lesz egy pirítós mellé, csak megkenem finom házi kacsazsírral, és jól meg pakolom ezzel a finom paradicsommal.

El is készítettem, de csak pár üveggel, mert nem voltam biztos benne, hogy rajtam kívül más is fogja kedvelni. Tévedtem sokkal többet kellet volna eltenni, hiszen sikeres projektnek bizonyult. 

Mivel előre láthatólag sok-sok paradicsomunk lesz az idén, hiszen már zsendülnek az első termések, és csak ezután következik a java, gondoltam elő keresem a már olyan jól bevált paradicsomos receptjeimet. Elvégre sűrített paradicsomot fillérekért lehet az üzletekben kapni, míg ilyen és ehhez hasonló finomságokat csak elvétve, és azokat is méregdrágán.

hozzávalók:

2 kg érett, de valamilyen kemény húsú paradicsom
5 gerezd fokhagyma, aprítva
2,5 dl száraz fehérbor
2,5 dl almaecet
1,5 dl víz
2 evőkanál cukor
2 evőkanál balzsamecet
1 evőkanál szárított bazsalikom
1 evőkanál szárított oregánó
Ha van friss fűszernövényünk bátran használjuk azt. 

elkészítés:

Készítsünk elő a paradicsomot. A tompa végét keresztben vágjuk be, majd egy percre tegyük forró vízbe, és azután hideg vízbe, majd húzzuk le a héját.

Vágjuk félbe, a magját és a folyós belsejét kaparjuk ki, majd ismét vágjuk félbe, azután keresztbe. 

Tehát összesen 8 részre vágjuk a paradicsomot. Természetesen ha kisebb paradicsomokból készítjük, akkor elég kettőbe, vagy négybe vágni.

Készítsünk elő a befőttes üvegeket, és a hozzá illő fedőket, rakjuk forró vízbe, és tartsuk melegen.

Egy nagyobb edénybe forraljuk fel a hozzávalókat, kivéve a paradicsomot. Főzzük 5 percig, majd csökkentsük a hő, és a folyadékot tartsuk melegen.
A paradicsomot rakjuk a forró üvegekbe, és merjük rá a forró ecetes keveréket. Távolítsuk el a légbuborékokat egy spatulával, majd zárjuk le az üvegeket a fedőkkel.
Az üvegeket tegyük egy nagy edénybe, és öntsük fel vízzel. A dunsztoló edényt mindig béleljük ki konyharuhával, és az üvegek tetejére is terítsünk egyet. Felforrástól számítva 20 percig dunsztoljuk, majd hagyjuk a vízben kihűlni. Az üvegeket 24 óra múlva ellenőrizzük, nézzük át a fedőket, győződjünk meg róla, hogy jól zárnak, így sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat, majd tegyük őket a kamra polcaira.






2012. június 26., kedd

Házi Nutella


A Nutella az egyik olyan finomság, amiből soha semennyi nem elég. A gyerekek imádják. Legszívesebben nagykanállal ennék, de hát mi felnőttek ezt nem engedhetjük. Sokat gondolkodtam és tudakoltam a készítéséről. Nem is gondoltam, hogy ennyire egyszerű. Bár sokszor a legegyszerűbb dolgok, a legnagyszerűbb dolgok is egyben. Bátran el lehet kezdeni az elkészítését, nagyon gyorsan kész, és igazán finom.

 Hozzávalók:

 3 üvegnyi


200 g mogyoró –török mogyoró – (A földimogyoróból nem lesz olyan jó
250 g sűrített tej
250 g csokoládé – minél sötétebb annál jobb
125 g forró tej
 
A mogyoró 10 15 perc alatt száraz serpenyőben megpirítjuk
 
Hagyjuk kicsit hűlni, de még melegen tegyük robotgépben és a késes pengével addig turmixoljuk, amíg krémes nem lesz.
Ez eltart egy darabig, de úgy fog kinézni, mint a mogyoróvaj
 
Ha ez kész, a vizet forraljuk fel. Tegyünk egy nagy tálba, és a víz felett olvasszuk fel a csokoládét.
Amikor a csokoládé elolvadt, öntsük hozzá a sűrített tejet
Keverjük össze őket. 

 
Azután a mogyoróvajba keverjük. A forró tej hozzáadásával tudjuk beállítani a sűrűséget. Persze el is hagyható
 
Üvegekbe rakjuk, és mivel semmi tartósítót nem tartalmaz, tároljuk hűtőben. Bár nálunk még soha nem volt romlásveszélyben, ugyanis gyorsan elfogy.